Paludan Kuran yaktı, Stockholm gerildi

Danimarkalı ırkçı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, İsveç'in başkenti Stockholm'de Müslümanların yoğun olduğu mahallelerde polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakmaya devam ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Mayıs 2022 16:45

Danimarka ve İsveç vatandaşı ve Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri aşırı sağcı Rasmus Paludan, kurşungeçirmez zırhlı araçla ve polis korumasında Stockholm'ün Husby Mahallesi'ne gelerek burada Kur'an-ı Kerim yakarak megafon aracılığıyla İslam dinine ve Hazreti Muhammed'e hakaret etti.

'Tatil günümüzde bu hakaretleri dinlemek zorunda mıyız?

Oturdukları binanın yanında Kur'an-ı Kerim yakılması ve megafonla rahatsız edilmeleri üzerine balkonlara çıkan Müslümanlar, "Cumartesi gibi tatil olan bir günde çocuklarımızla evlerimizde rahat oturamayacak mıyız? Paludan'ın İslam'a hakaretlerini evimizden dinlemek zorunda mıyız" şeklinde polise tepki gösterdi.

100 polisin koruması altında yaktı

Yaklaşık 100 polisin koruduğu Paludan'a, İsveç İstihbarat Teşkilatından (SEPO) 10 sivil polis de yakın koruma sağladı.

Yumurta atan Müslüman'a polis müdahalesi

Daha sonra Türklerin yaşadığı Hallunda Mahallesi'ne geçiş yapan Paludan, burada da bir Türk lokantasının önünde Kur'an-ı Kerim yaktı. Lokantanın sahibi Osman Demir'in tepki olarak Paludan'a yumurta atmasının üzerine polisler Demir'e copla saldırdı ve lokantasını kapattırdı.

Tren seferleri iptal, 2 kişi gözaltında

Paludan'ın provokasyonu için bölgede otobüs ve tren seferleri iptal edildi. Öte yandan Paludan'a tepki gösteren 2 kişi de polis tarafından gözaltına alındı.

7 bölgede yaktı

12 Mayıs'tan beri İsveç'te bulunan Paludan, 7 bölgede polis korumasında Kur'an-ı Kerim yaktı.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden kınama

Stockholm'de resmi çalışmalar için bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyelerinden AKP Afyon Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ve Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, Paludan'ın provokasyonlarını şiddetle kınadıklarını belirtti.

Dünyada 2 milyara yakın Müslüman olduğunu kaydeden Gülaçar, ''Müslümanların kutsallarına hakaret edilerek, aşağılanarak aşırı sağcı bu siyasetçiye prim verilmemesini öneriyoruz. Sadece bizim kutsalımız değil bütün dinlerin kutsallarına da bu şekilde davranılmamasını tavsiye ediyoruz" ifadelerini kullandı.

AKP Afyon Milletvekili Yurdunuseven de yakında İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonuna karşı bir düzenleme yapılacağını umduğunu söyleyerek İsveç'teki çeşitli mercilerle konu üzerine görüştüklerini aktardı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı