Okulda çocuğu Covid-19 olan ebeveynler dava açtı

Koronavirüs salgını nedeniyle büyük sekteye uğrayan eğitimde dikkat çekici bir gelişme yaşandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ekim 2021 09:44
Okulda çocuğu Covid-19 olan ebeveynler dava açtı

ABD’nin Wisconsin eyaletinde çocuklarını okula gönderen iki anne, çocuklarının Eylül ayında Covid-19’a yakalanmalarının ardından yasal süreç başlattı.

'Öğrencilerin hayatlarını riske attılar'

Okul yönetiminin koronavirüs yasakları ve önlemlerini yok saydığını ve okul içinde öğrencilerin maske takmasını zorunlu hale getirmediğini söyleyen ebeveynler, “Umursamazca, hem çocukların hem de diğer öğrencilerin hayatlarını riske attılar ve hem sağlıklarını hem de güvenliklerini tehlikeye attılar” açıklamasını yaptılar.

Sözcü'de yer alan habere göre, sağlık yetkilileri tarafından önerilen koronavirüs önlemlerinin alınmadığını ve kendi çocuklarının okul saatleri boyunca maske takmasına rağmen hastalandığını söyleyen farklı okullardaki ebeveynler davanın kendi lehlerine sonuçlanmasını istedi.

'Semptom gösteren çocuk maske takmıyordu'

Önceki gün Wisconsin eyaletindeki Waukesha’da dava açan Shannon Jensen, “Benim çocuğum maske takıyordu ama Eylül ayında iki gün boyunca Covid-19 semptomu gösteren bir çocuk da dahil olmak diğer çocuklar maske takmıyordu. Üstelik karantina şartı da yoktu” dedi.

Dava açan ebeveynlerin avukatı Frederick Melms, “Hakimin doğru kararı vermesini bekliyoruz. Olayların bu noktaya gelmesi çok talihsiz” ifadesini kullandı.