O Madenden Acil Almak İstiyorlar! Asya Ülkesi Kapımızı Çaldı... Zengin Olabilirsiniz!

O Madenden Acil Almak İstiyorlar! Asya Ülkesi Kapımızı Çaldı... Zengin Olabilirsiniz!
Hindistan, Türkiye'nin her yerinden fışkıran bir cevher konusunda kapımızı çaldı ve acil olarak almak istiyorlar. Madenin bulunduğu illerde yaşayan vatandaşlar ise heyecanlı. Yeni bir gelir kapısı olacak mı? İşte detaylar...

Asya ülkesi kapımızı çaldı. Türkiye'nin her yerinden fışkıran o bir cevherden almak istiyor.

11.jpg

Madenin bulunduğu illerde yaşayan vatandaşlar ise heyecanlı. Yeni bir gelir kapısı olacak mı? İşte detaylar...

Hindistan'ın Türkiye'den talep ettiği cevher ise birçok alanda kullanılan perlit madeni.

33.jpg

Dökümhanede kullanılmak üzere perlit cevheri alım ilanı, Hindistan’da faaliyet gösteren firma tarafından TurkishExporter alım sayfasına bırakıldı.

44.jpg

İlanlarında ürünün özelliklerinden bahseden bu Hindistan merkezli ithalatçı firma acil olarak bu cevheri almak istiyor.

55.jpg

PERLİT MADENİ NEDİR?

Perlit ısıyla genleştiğinde çok hafif ve gözenekli bir hal alan kayaçtır. Hem ham perlit hem de genleşme ile oluşan ürün için de perlit denilmektedir. Aynı zamanda çeşitli perlit kayaçları renk ve yapı itibari ile farklıdırlar. Asidik karakterli volkanik bir cam olan perlitin rengi saydam açık griden başlar. Bu renk parlak siyaha kadar değişebilir. Perlit madeni genleştiğinde ise rengi tamamen beyaza döner.

22.jpg

Perlit hidrasyona uğrayan camsı silika yapısındaki yüzde 2.5 arasında bileşik halinde su içerir. Bu su ise perlit madeninin kararlılığını sağlar. Perlit'in en önemli özelliklerinden bir tanesi de budur. Aynı zamanda perlit ilk hacminden 20 kat daha fazla genleşebilir. Perlit madeni fibrik yapılı değildir. Bunun yanı sıra nitrat, sülfat, fosfor, ağır metal, radyoaktif element ve organik madde de içermez. Türkiye perlit madeni kaynakları açısından oldukça önemli bir konuma sahiptir.

88.jpg

Özellikle Doğu Anadolu'da Bayburt, Erzurum, Kars, Muş, Van ve Iğdır'ın belli kısımlarında perlit rezervleri bulunur. İç Anadolu'da ise Ankara'nın bir bölümünde ve Nevşehir'de Perlit madeni bulunuyor.

money-in-hand-1307454-1.jpg

Aynı zamanda Ege Bölgesinde ise Balıkesir ve İzmir'de de perlit madeni sıklıkla bulunuyor.

77.jpg

PERLİT'İN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Perlit'in kullanım alanları oldukça fazladır.

Özellikle inşaat sektöründe çatı ve zemin izolasyonlarında kullanılır. Perlit aynı zamanda çimento ve alçı bağlayıcı olarak da kullanılabilir. Gevşek dolgu malzemesi olarak kullanılan perlit yüzey döşemelerinde de kullanılır.

66.jpg

Tarım sektöründe de perlit varlık gösterir. Tarla tarımında, kültür tarımı ve fide yetiştiriciliğinde de perlit rol oynar. Perlit gıda, ilaç ve kimya sanayiinde filtre yardımcı madde olarak yer alır.

11.jpg

Bunun yanı sıra gemi dipleri kaplanırken de perlit iyi bir yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Ayrıca çeşitli ambalajlarda dolgu malzemesi olarak da perlit kullanılabilir.

Etiketler :