Nükleer tansiyonun gölgesinde ziyaret... Biden'dan Kuzey Kore'ye: Merhaba

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, başkan olarak çıktığı ilk Asya turunda Güney Kore'de konuştu. Japonya'ya gitmeden evvel Seul'de Kuzey Kore Lideri Kim Yong-Un'a mesaj gönderen Biden, Kuzey'in nükleer testlerinden endişeli olmadığını dile getirdi. Öte yandan Başkanın ziyareti sırasında başkent Seul'de Biden karşıtı gösteriler düzenlendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mayıs 2022 13:35
Nükleer tansiyonun gölgesinde ziyaret... Biden'dan Kuzey Kore'ye: Merhaba

ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe günü çıktığı ve 5 gün sürmesi planlanan Asya turunun ilk ayağı olan Güney Kore'de yeni Devlet Başkanı Yoon Seok-youl ile bir araya geldi. Biden, Güney Kore'den sonraki durağı olan Japonya'ya geçmeden önce yaptığı açıklamalarda Kuzey Kore lideri Kim Yong-Un'a bir mesaj vererek, ülkenin nükleer testleri hakkında "endişelenmediğini" söyledi.

Bir gazetecinin, Kim'e yönelik bir mesajının olup olmadığı sorusu üzerine "Merhaba" yanıtını veren ABD Başkanı, birkaç saniye sonra ise "Süreç" ifadesini kullandı.

Öte yandan Asya gezisinin ikinci durağı Japonya'ya gitmek üzere Biden'ın uçağının, başkent Seul'ün güneyindeki Osan Askeri Üssü'nden havalandığı bildirildi.

Ocak 2021'de göreve gelmesi sonrası çıktığı ilk Asya ziyaretinde Güney Kore'ye gelen Biden burada, Devlet Başkanlığı görevini 10 Mayıs'ta üstlenen Yoon Suk-yeol ile görüşmüştü.

İkili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Biden, Kim ile görüşmeye açık olup olmadığı konusunda "Bu, (Kim'in) samimi ve ciddi olup olmadığına bağlı" demişti.

'Kuzey'den gelecek her şeye hazırlıklıyız'

ABD Başkanı Joe Biden'ın Çin ve Kuzey Kore'ye yönelik "gözdağı" olarak yorumlanan bu seyahati için Japonya tarafından bir iddia ortaya atılmış ve Kuzey Kore'nin Biden'ın ziyaretleri devam ederken Balistik füze denemesi yapabileceği bildirilmişti.

Biden Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerine dair yaptığı açıklamalarında ise, "Kuzey Kore'den gelecek her şeye hazırlıklıyız" dedi.

polis-5.png
Joe Biden'ın Güney Kore gezisi esnasında bir grup, Başkent Seul'da Biden karşıtı protesto gösterisi düzenledi

Güney Kore lideri Yoon Suk-yeol ile görüşmesinde Biden, Kuzey'in silah testlerine cevaben iki ülkenin daha geniş ölçekli askeri tatbikatlar yapmayı ve bölgeye daha fazla nükleer kapasiteli Amerikan silahlarını yerleştirmeyi kabul etti.

Gezinin ikinci ayağında Biden, Çin'in genişleyen nüfuzuna karşı bir başka köşe taşı olan Dörtlü İttifak olarak bilinen Quad ülkeleri, Japonya, Hindistan ve Avustralya liderleriyle bir araya gelecek.

Güney Kore'nin başkenti Seul'deki Devlet Başkanlığı binası önünde bir araya gelen grup, ABD Başkanı Joe Biden karşıtı protesto gösterisi düzenledi.

biden-8.png