Joe Biden, İsrail'e Desteğini Açıkladı, Hastane Saldırısına 'Patlama' Dedi

ABD Başkanı Biden İsrail'de. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Joe Biden ortak açıklama yaptı. Biden, İsrail'e desteğini açıklarken Gazze'de hastane saldırısını 'patlama' olarak nitelendirdi ve "Diğer taraf yapmış gibi gözüküyor" dedi.

7 Ekim'de başlayan İsrail-Hamas çatışmaları devam ederken, ABD Başkanı Joe Biden İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve İsrailli yetkililerle görüşmek üzere Tel Aviv'e geldi. Netanyahu, desteklerinden dolayı Biden'a teşekkür etti ve bölgeye barış getireceğini iddia etti.

"İSRAİL'İN ARKASINDA DURDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER"

Netanyahu, "Askerlerin kafasını kestiler. Bu küçük çocukların korkusunu ve paniğini düşünün. canavarlar onların saklandığı yeri bulduklarında düşündüklerini düşünün. Hamas herkesi kaçırdı. İsrali Hamas'ı yenme konusunda birleştirmişti. Bu korkunç tehdidi hayatımızdan çıkaracağız. Barış ve güvenliğin bölgeye yerleşmesi için elimizden geleni yapacağız.

Sizin gibi müttefiğin (Joe Biden) gerçek dostun bizimle durması... Sizle birlikte duruyorsunuz. Bu savaş sırasında ABD başkanının ilk ziyareti. bu çok etkileyici. Bütün İsrail halkı adına size teşekkür ediyorum, bugün, yarın ve her zaman. Bireysel olarak desteğinizi gösteriyor. Teşekkürler İsrail'in arkasında durduğunuz için" dedi.

biden2.png

Biden ise İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını 'patlama' olarak nitelendirdi. İsrail'e desteğini yineleyen Biden "Bu desteği net şekilde ifade etmek için geldim" dedi.

Biden, hastane saldırısıyla ilgili "İsrail değil diğer taraf yapmış gibi görünüyor" dedi.

"HASTANE PATLAMASI DİĞER EKİP TARAFINDAN YAPILMIŞ"

Biden'ın açıklaması şöyle:

"ABD'nin İsrail'in yanında olduğunu herkes bilsin. Hamas'ın saldırılarında binlerce insan katledildi, birçok insan rehin alındı. Öyle korkunç şeylere sebep oldular ki bunlar akıl dışı. Amerikalılar da sizinle aynı fikirde, endişeli. İsrail saldırılara cevap verdi. Bu bence devam etmeli ki kendinizi savunmak için ne gerekiyorsa yapabilesiniz. Bunun olmasını temin edeceğiz.biden.png

İsrail kendini savunmak için ne gerekiyorsa yapabilir, bunun olmasını da temin edeceğiz. Hamas bütün Filistin halkını temsil etmiyor, onlara acıdan başka bir şey getirmedi. Masum Filistinlilerin hayatını koruma ve kurtarma konusunda dikkatli olmalıyız, çünkü biz Amerikalılar böyle insanlarız. Şu da hatırlanmalı Hamas, Filistin halkını temsil etmiyor. Çok üzgünüm, çok sinirliyim Gazze hastanesindeki patlamadan dolayı. Asıl önemli olan mesele hastanenin bombalanması anladığım kadarıyla diğer ekip tarafından yapılmış, sizin tarafınızdan yapılmamış.

Filistin halkının hayat kurtarma tekniğini geliştirmeyi istiyorum. ABD olarak biz böyleyiz. İsrail'de olduğum için mutluyum. İsrail halkına seslenmek istiyorum. Cesareti, kararlılığı gerçekten etkileyici."

biden2.webp​​​​​​​

"İSRAİL'İN YANINDA DURMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Netanyahu görüşmesinin ardından yeniden kameralar karşısına geçen Joe Biden, "İsrail'in yanında durmaya devam edeceğiz. Hamas'ın saldırıları rasyonelleştirilemez. İsrail-Gazze için 100 milyon dolarlık insani yardım yapacağız. ABD İsrail'in yanında durmaya devam edecek" diye konuştu.

Etiketler :