Hamas Nedir? Liderleri Kimler?

Hamas Nedir? Liderleri Kimler?
Hamas'ın silahlı kanadı İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" operasyonu başlatmasının üzerine "Hamas nedir?" sorusu savaş gündemini takip eden herkesi meraklandırıyor. İhvan'ın Filistin'deki uzantısı şeklinde silahlı bir hareket olarak 1987 yılında kurulan Hamas, Gazze şeridinin yönetimini elinde tutmaktadır. İsrail'in Filistin'i işgaline karşı kurulmuştur.

Birleşmiş Milletlerin (BM) terör listesinde yer almayan ancak son olarak İngiltere’nin terör örgütleri listesine almasıyla statü tartışması bir kez daha gündeme gelen Hamas, 2006’da Filistin genelinde yapılan seçimlerde Filistin halkı tarafından iktidara taşınmış ancak İsrail başta olmak üzere Batılı ülkelerce tanınmamış ve hükümetten düşürülmüştü.

Avrupa Birliği (AB) ve diğer Batılı ülkeler Hamas'ı terör örgütü olarak kabul ediyor.

Hamas'ın liderleri kimdir?

Yıllarca İsrail hapishanelerinde yatan ve 1993'te ilk intihar saldırısını gerçekleştiren Hamas'ın askeri kanadının kuruluşuna nezaret eden, ruhani lider Şeyh Ahmed Yasin'in de aralarında bulunduğu Hamas'ın en az yedi kurucusu bulunuyor.

seyh-ahmet-yasin-kimdir-h1427047286.jpg

İsmail Heniyye

Halid Meşal'in yerine 2017 yılında Hamas hareketinin siyasi büro başkanlığına seçilen 60 yaşındaki İsmail Heniyye'nin takma adı olan Ebu'l-Abd, 2006 yılında hareketinin parlamento seçimlerinde beklenmedik bir zafer kazanmasının ardından Filistin Otoritesi Hükümeti'nin başkanı olmasıyla dünya çapında tanınmıştı.

thumbs-b-c-34dfdca0e91de6fccdac63063a7d94e2.jpg

Muhammed ed-Dayf

El Kassam komutanı sıfatıyla Muhammed ed-Dayf, 7 Ekim Cumartesi sabahı hareketin yayımladığı bir kayıtta Hamas saldırısının başladığını duyurdu.

Hamas'ın Direniş Genelkurmay Başkanı olan Dayf, birkaç yıldır İsrail'in hedefindeydi, altı suikast girişiminden sağ kurtuldu.

Yahya Sinvar

61 yaşında olan Yahya Sinvar, 2017 yılında Gazze'deki Hamas'ın siyasi bürosunun başkanı olarak seçildi ve önceki lideri İsmail Heniyye'nin yerine geçti.

Hamas'ın askeri kanadından siyasi arenaya geçen Sinvar, radikal yaklaşımı benimseyenler arasında yer alıyor.

Etiketler :