NASA araştırmacısından itiraf: Yunusla cinsel ilişkiye girmiş

Margaret Lovatt isimli bilim insanı, 1960'lı yıllarda yunuslarla ilgili bir araştırma yaptığı sırada, kendisine aşık olduğunu iddia ettiği yunusla cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etti. Kadının bu itirafı, bilim dünyasında tartışma yarattı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2021 13:00
NASA araştırmacısından itiraf: Yunusla cinsel ilişkiye girmiş

Margaret Howe Lovatt isimli bilim kadını, 1960'ların başında NASA tarafından finanse edilen bir projenin parçası olarak yunusları araştırmaya başladı.

Araştırmanın amacı, yunusların beyin büyüklüklerini ölçerek, kendileri aralarında nasıl iletişim kurduklarını tespit etmekti.

Karayip adası St Thomas'ta yunusları incelemeye başlayan bilim insanları, birçok bilgi elde etti. Peter, Pamela ve Sissy adında üç yunusun hareketlerini inceleyen bilim insanları, araştırmada oldukça ileri gitti.

Sputnik'te yer alan habere göre, araştırmaya damga vuran, araştırmacılardan Margaret Howe Lovatt'ın yunuslardan biriyle cinsel ilişkiye girmesi oldu.

Margaret Howe Lovatt isimli kadın, BBC'ye verdiği röportajda yunus balıklarından Peter'le cinsel ilişkiye girdiğini itiraf etti. Yunusla aralarında çok farklı bir bağ oluştuğunu ve bu bağın giderek yunus cephesinde aşka dönüştüğünü söyleyen Lovatt, "Peter kendisini bacaklarıma, ellerime ve ayaklarıma cinsel bir şekilde sürtüyordu. Ben de bunun olmasına izin verdim" ifadelerini kullandı.

Lovatt ve Yunus Peter'in aşkı, NASA'nın programı sonlandırmasıyla birlikte sona erdi. NASA, yunuslarla ilgili araştırmaların rapor haline getirilmesi içine ekiplerde değişikliğe gitti ve bu sayede ikilinin aşkı son bulmuş oldu.

Bilim insanları ise söz konusu olayla ilgili ikiye bölündü. Bazı bilim insanları bunun etik dışı olduğunu savunurken, bazı bilim insanları ise araştırma için gerekli olabileceği görüşünde birleşti.