Mülteciler için Ruanda ile anlaşmıştı... Johnson: Ukraynalılar gitmeyecek

Sığınmacılara yönelik çifte standart uyguladıkları gerekçesiyle eleştirilerin odağında olan Batı ülkelerinden bir örnek daha geldi. Sığınma başvuruları değerlendirilen göçmenleri göndermek için Afrika ülkesi Ruanda ile anlaşan İngiltere, bunun Ukraynalılar için geçerli olmayacağını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 03:01
Mülteciler için Ruanda ile anlaşmıştı... Johnson: Ukraynalılar gitmeyecek

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, mültecileri göndermek için anlaştıkları Afrika ülkesi Ruanda'ya Ukraynalıların gitmeyeceğini açıkladı.

Johnson, "Kesinlikle böyle bir harekette bulunmayacaklarını" belirterek, Ukraynalılar ile diğer ülkelerden sığınmacılar arasında nasıl bir ayrım gözettiğine ise bir açıklık getirmedi

'En çok yardım eden ülke biziz'

Londra'nın Ukrayna ile halkına destek vermeye bağlı olduğunu vurgulayan Johnson, "2015'ten bu yana dünyanın dört bir yanında savaştan ve zulümden kaçan insanlara kalbini bu kadar açan başka bir ülke yok. Kimse daha fazlasını yapmadı" dedi.

Rakamlara göre, İngiltere en az sığınmacı alan ülkelerden biri.

Ne olmuştu?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'nin Kent şehrine yaptığı ziyarette, ülkeye yasadışı giriş yapan göçmenlerin Ruanda'ya gönderilmesini içeren hükümetin yeni göçmen planını açıklamıştı.

Sözkonusu yasaya göre, göçmen gözaltı merkezleri açılacak ve insan kaçakçılığı yapan insanlara ise müebbet hapis cezası verilecek.

Johnson, Ruanda ile yaptıkları anlaşma kapsamında, ilerleyen yıllarda on binlerce insanın bu ülkeye yerleştirilme kapasitesine sahip olacağına işaret ederek, "Ruanda, dünyanın en güvenli ülkelerinden biri ve göçmenleri karşılama ve entegre etme konusunda dünya çapındaki siciliyle biliniyor" değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hükümetin zulümden kaçan insanları neden gözaltı merkezlerinde kötü muamele ve işkence raporlarının olduğu bir ülkeye göndereceği sorusu üzerine Johnson, Ruanda'nın son yıllarda "tamamen dönüştüğünü" ve "dünyanın en güvenli ülkelerinden biri" olduğunu savunmuştu.