Milletvekili Fatma Öktem 'montaj plaket' tuzağı

Milletvekili Fatma Öktem 'montaj plaket' tuzağı
DANİMARKA'da Başbakan Helle Thörning Schmidt'in önümüzdeki günlerde seçim tarihini ilan etmesi beklenirken, seçim çalışmalarını hızlandıran Liberal Parti Milletvekili Fatma Yeliz Öktem'e plaket tuzağı hazırlandı.Fatma Yeliz...

DANİMARKA'da Başbakan Helle Thörning Schmidt'in önümüzdeki günlerde seçim tarihini ilan etmesi beklenirken, seçim çalışmalarını hızlandıran Liberal Parti Milletvekili Fatma Yeliz Öktem'e plaket tuzağı hazırlandı.

Fatma Yeliz Öktem'in bir plaketinin alt kısmına montaj ile Birlikte Allah olmadan da kanun çıkarabiliriz cümlesini koyan bazı kişiler, plaketi sosyal paylaşım sitelerine koyunca, Öktem radikal dincilerin tepkileriyle karşılaştı.

Radikal dinciler sosyal paylaşım sitesinde Fatma Yeliz Öktem'in Müslüman olamayacağını hatta Fatma adını bile taşıyamayacağını yazarak hedef göstermeye başladılar.

Durumdan çok mağdur olduğunu belirten Öktem yaptığı açıklamada Benim adıma sahte plaket hazırlamışlar ve sosyal paylaşım sitelerinde aleyhimde bir kampanya başlatıldı. Beni tanıyanlar tanıyor ama tabi ki bu olay beni çok üzdü. Ben hiç zaman Müslümanlara ve İslam dinine karşı olmadım. Ancak siyaset yaparken tabi ki çocuklarımızın bazı radikal uçların ellerinden kurtarılması gerektiğini söylüyorum. Radikal uç derken bu aşarı sağcılar da olabilir. Seçmenlerimden sahte plaketlere inanmamalarını rica ediyorum dedi.

DANİMARKALILARDAN DESTEK GELDİ

Libral Partili Jens Skipper Rasmussen, Fatma Yeliz Öktem'e yüzde yüz destek verdiğini belirterek sosyal paylaşım sitesi Face Book'da Ben Fatma'yı yüzde yüz destekliyorum ve ona inanıyorum. Söz konusu sahte plaket, Liberal Partinin eski logosu altında kullanılan bir yazıdan alıntı yapılmış. Artık devir değişti cümlelerini kullandı. Kenneth Sivertsen Deigaard adındaki Danimarkalı da radikal dincilerin radikal sağcılardan farkı olmadığına dikkat çekerken, Theresa Blegvad 'Sen, demokrasi, ifade özgürlüğü ve eşitliğin çok iyi bir rol modelisin' cümlesini kullandı.

OYLARINI KULLANSINLAR

Fatma Yeliz Öktem, seçim kampanyasıyla ilgili olarak da eski Dışişleri Bakanı Uffe Elleman Jensen'in oğlu Jacob Elleman Jensen ile ittifak yaptıklarını belirterek 'Bence oy kullanmayan bir insan kendi hayatım hakkında karar vermek istemiyorum demiş olur. Oy kullanmayan siyasetçiyi eleştirme hakkına da sahip olmaz. Vatandaşlarımız, partileri dinlesinler. Sadece yabancılarla ilgili konular değil, eğitim, sağlık, emeklilik, işsizlik gibi her türlü konu onlar için önemli olmalı. Vatandaşlarımıza siyasetçilere sorular sormaları, seçim günü oy kullanmaları tavsiyesinde bulunuyorum. Ben bir dönemi geride bıraktım, her işte olduğu gibi bir acemilik dönemi oldu ama boş durmadım araştırdım, çalıştım kendimi yetiştirdim sonuçlardan çok memnunum. Önümüzdeki dönemde Danimarka'nın daha liberal bir yönde ilerlemesi, sağlık alanında bekleme süresinin kısaltılması, çocuklarımızın okumaları, en azından matematik dil konusunda biraz olsun başarı elde etmelerini istiyorum. Ayrıca vergilerin düşmesi için çalışacağım' dedi. Fatma Yeliz Öktem Jacob Elleman Jensen ile işbirliğinden büyük memnuniyet duyduğunu belirterek 'Bana oy vermek istemeyenler Jacob'a verebilirler' dedi.

Fatma Öktem'in seçim çalışmalarında İttifak yaptığı Liberal Partili Jakob Elleman Jensen'Fatma ve ben birbirimizi tamamlıyoruz. Ortak yanımız çok. Adaylar olarak seçim kampanyasında normal olarak rekabet ederiz ama Fatma ile siyasete bakışımız, politikamız çok uyuşuyor. Ayrı konularda uzman olsak da aynı Liberal görüşe sahibiz. Ben daha çok uluslararası konularda Fatma ise iç politika konularında çok iyiyiz. Birlikte daha çok seçmen çekeceğimize eminim dedi. Fatma Yeliz Öktem'e parti başkanı ve eski Başbakan Lars Lökke Rasmussen de destek vererek ?Fatma şık, akıllı, çalışkan, azimli bir genç bayan. Kendisine tam destek veriyorum'dedi.