Milano EXPO 2015 Açıldı

Milano EXPO 2015 Açıldı
İTALYA'nın ekonomi başkenti Milano'nun altı ay süresince ev sahipliği yapacağı EXPO Milano 2015'in resmi açılışı gerçekleştirildi. Kent merkezine yaklaşık 15 km mesafede oluşturulan Milano Expo alanındaki Açıkhava Tiyatrosu'nda...

İTALYA'nın ekonomi başkenti Milano'nun altı ay süresince ev sahipliği yapacağı EXPO Milano 2015'in resmi açılışı gerçekleştirildi. Kent merkezine yaklaşık 15 km mesafede oluşturulan Milano Expo alanındaki Açıkhava Tiyatrosu'nda gerçekleştirilen törene İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve eski Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun yanısıra, çok sayıda bürokrat ve politikacı katıldı.

Teması Gezegeni beslemek ve yaşam için enerji olan ve 147 ülkenin katıldığı EXPO Milano'nun resmi açılış töreni, Nepal'de gerçekleşen deprem trajedisi nedeniyle bir dakikalık saygı duruşuyla başladı. Katılımcı ülke bayraklarının sahneye konuşlandırılmasının ardından, fuarın inşaasında çalışan işçilerin taşıdığı İtalyan bayrağı göndere çekildi.

Törene video konferans yöntemiyle katılan Papa Francis, yaptığı konuşmada sesini EXPO ile bütünleştirmekten mutlu olduğunu dile getirerek, sesinin aynı zamanda toplumun bir kesimini oluşturan ve ekmeğini alın teriyle kazanmaya çalışan zavallıları da temsil ettiğini söyledi.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ise bir çok kişinin İtalya'nın EXPO organizasyonun üstesinden geleceğine inanmadığını belirterek, 'Ancak, işçilerimin alın teri sayesinde EXPO bugün gerçek oldu.Ama hala iddiayı kazanmadık. İddiayı kazanmak için daha 6 ayımız var' diye konuştu. Renzi konuşmasında, Akdeniz'de yaşanan göçmen tradejedisine de değinen Renzi, değişimin dünyayı kucaklamakla mümkün olacağını söyledi. Renzi konuşmasının sonunda Milano Protokolü'nü imzalayıp, EXPO'nun resmi açılış anonsunu yaptı. Açılış töreni, İtalyan akrobasi jetlerinin gökyüzünü yeşil, beyaz, kırmızı İtalyan bağrağı renklerine bezemesiyle sona erdi.

Törende Türkiye Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı İbrahim Şenel, Türkiye'nin EXPO 2015 Yüksek Komiseri Tarık Sönmez ve Türkiye'nin Milano Başkonsolosu Aylin Sekizkök tarafından temsil edildi. Törenin ardından Türkiye pavyonuna geçen heyet, incelemelerde bulundu.

31 Ekim 2015 tarihine kadar açık kalacak dünya sergisinin il gün ziyaretçi sayısının 200 bin olduğu açıklandı.