Merkel'in sözcüsü: Hamas'ın İsrail'e roket atması, terör saldırısıdır
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 15.05.2021 01:14

Merkel'in sözcüsü: Hamas'ın İsrail'e roket atması, terör saldırısıdır

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Sözcü'sünden İsrail'in Filistin'e gerçekleştirdiği saldırılarla ilgili olarak açıklama geldi. Açıklamada, "Hamas'ın İsrail'e roket atması, terörist saldırıdır. Yahudi karşıtı protestolara göz yummayacağız" dedi.

İsrail'in Gazze'ye gerçekleştirdiği saldırıların ardından, Hamas'ın da İsrail füze atmasına ilişkin Almanya Başbakanı Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert'den açıklama geldi.  Seibert, "Hamas'ın İsrail'e roket atması, terörist saldırıdır. Yahudi karşıtı protestolara göz yummayacağız"

2. Dünya Savaşı'ndaki Yahudi Soykırımı'nda Nazi Almanyası'nın sorumluluğunun gölgesinde İsrail'le ilgili yorumların geldiği Angela Merkel'in başbakanlığındaki hükümet, Kudüs geriliminden doğan İsrail ile Gazze'deki silahlı örgütler arasındaki yeni savaşa dair açıklamalar yaptı.

Müslüman göçmen kökenli nüfusa son sığınmacı kriziyle gelenlerin eklendiği Almanya'da Merkel'in Sözcüsü Steffen Seibert, basın toplantısında şu mesajları verdi:

Almanya'da Yahudi karşıtı protestolara göz yummayacağız. Almanya, protestocuların Yahudi karşıtı sloganlar attığı ve İsrail bayraklarını yaktığı anti Semitist gösterilere müsamaha göstermeyecektir.

Sinagoga saldıran ya da Yahudi sembollerine zarar verenler, dertlerinin bir devleti ya da bir hükümetin politikalarını eleştirmek değil, bir din ile ona mensup insanlara saldırganlık ve nefret yöneltmek olduğunu gösterir.

İsrail'e atılan Hamas roketleri terörist saldırıdır. Bunlar tek bir amacı olan terörist saldırılardır. İnsanları ayrım gözetmeksizin ve keyfi olarak öldürmek ve korku yaymak. Merkel hükümeti, İsrail'in bu saldırılara karşı meşru müdafaa hakkını savunuyor. Öncesinde Berlin'in en üst düzeyinden benzer tonda açıklamalar geldi.

Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Almanya'da düzenlenen eylemlerdeki anti Semitist tutumu kınadı. Bild gazetesine bir makale yazan Alman Cumhurbaşkanı, "Kim tarafından olursa olsun Yahudilere karşı nefrete ülkemizde müsamaha göstermeyeceğiz... Davut Yıldızı'nın yer aldığı bayrağı kim sokaklarımızda yakar ve anti Semitist sloganlarla bağırırsa, sadece bizim gösteri özgürlüğümüzü suistimal etmekle kalmaz, işlem yapılması gereken bir suç işler" dedi.

Almanya'da yaşanan anti Semitist olaylara tepki gösteren Dışişleri Bakanı Heiko Maas, "Ülkemizde sinagoglara saldırıya hiçbir şekilde müsamaha gösterilemez... Ortadoğu'daki olaylardan Almanya'da Yahudiliğe inananların sorumlu tutulmasının ne sokakta ne de sosyal medyada kabul edilmemesi gerekir" diye konuştu.

Ortadoğu’da şiddetin tırmanmasından sorumlu tuttuğu Hamas'ı 'İsrail'e karşı roket terörü uygulamakla' suçlayan Maas, şunları söyledi:

"Eğer İsrail şehirlerine 1000'den fazla roket atılıyorsa, bu zaten özel bir boyuttur. Böyle bir durumda İsrail kendini savunabilmelidir"