Arap basını İsrail'in Filistin saldırısını nasıl gördü?

İsrail'in Filistin'e yönelik ağır saldırıları devam ederken Arap basını da saldırı haberlerine büyük yer verdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2021 14:40
Arap basını İsrail'in Filistin saldırısını nasıl gördü?

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları şiddetlenerek artmaya devam ediyor. Dün Gazze sınırından birçok vatandaş füze saldırılarından kaçmak için evlerini terk etti. Buna karşılık Filistin saldırılara karşı direniş gösteriyor. Gazze’de Halk Direniş Komiteleri ve Kudüs Tugayları, İsrail’in saldırısına karşı gelişmiş füzeler ve Katyuşalar ile cevap vermeye devam ettiklerini duyurdu. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi'nin (FHKC) silahlı kanadı da füze saldırısına katıldı.

Arap basını Filistin'e yönelik haberleri verirken farklı kelimeler kullandı. Bazı gazete ve televizyon kanalları 'işgal' derken bazıları 'saldırı' demeyi tercih etti. Merkezi Katar'ın başkenti Doha olan Al Jazeera,  24 saat canlı yayın yaparak tüm gelişmeleri aktardı. Yapılan yayınlarda ve kullanılan dilde hayatını kaybeden Filistinlilerden "şehitler" olarak bahsedildi. 

Lübnan merkezli Almayadeen TV, yayınladıkları videolarla ve yaptıkları canlı yayınlarla saldırıyı izleyicilere aktardı. Mayadeen, internet sayfasının 'Önemli haberler' kısmının neredeyse tamamını İsrail'in saldırısına ayırdı. Saldırıda hayatını Gazetede İsrail polisinin fotoğraf çekmek isteyen bir Filistinliyi vurduğu bilgisi verildi. Mayadeen "saldırı" kelimesi kullanmak yerine "işgal" demeyi tercih etti. Mayadeen TV, saldırıları desteklemeyen İsrailli vatandaşların sözlerine de yer verdi. 

Filistin Ajansı 'Safa News' saldırıları "katliam" olarak nitelendirirken, Suudi gazetesi Şark-ul Awsat, İsrail Başbakanı Netenyahu ve dış basın tarafından yapılan açıklamalara yer verdi. Katar çıkışlı Al-Şark News ise Katar'da yapılan Filistinlilerle dayanışma eylemini sosyal medya hesabına sabitledi ve "saldırı" ifadesini kullanmayı tercih etti. 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Sky News Arabia ile Suudi Arabistan'ın Al Arabiya televizyon kanalları, 12 Mayıs'ta İsrail'in Filistin'e yönelik saldırısını özel yayınlarla izleyicilerine aktarmadı. Sky News Arabia, aktarım yaparken "şiddet" kelimesini kullandı. 

Hem Al Arabiya hem de Sky News Arabia, daha çok "İsrailli güçler", zaman zaman da "işgal güçleri" ifadesini kullandı.

 

Dünya