Merkel'den İsrail'e veda ziyareti

Almanya'da koalisyon hükümetinin kurulmasının ardından görevini bırakacak olan Başbakan Angela Merkel veda ziyaretlerine başladı. Merkel, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile görüştü.

Yayınlanma:
Güncelleme: 10 Ekim 2021 17:05
Merkel'den İsrail'e veda ziyareti

Koalisyon hükümetinin kurulması ardından görevi bırakacak olan Almanya Başbakanı Angela Merkel görevine başladığı günden (2005) bu yana İsrail'e olan sekizinci ve son ziyaretini gerçekleştiriyor.

16 yıllık görev süresinin bitiminde İsrail'e ziyarette bulunan Merkel, İsrail Başbakanı Naftali Bennett ile bir araya geldi. Merkel'in İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından katledilen altı milyon Yahudinin anısına yapılan Yad Vaşem anıtını gezmesi planlanıyor.

Merkel'i karşılayan Bennett, Almanya Başbakanını İsrail'in büyük bir dostu olarak nitelendirerek desteğinden dolayı teşekkür etti. Bennett, Almanya ile İsrail arasındaki ilişkilerin şu anda “şimdiye kadarki en güçlü ilişkiler” olduğunu vurguladı.

Merkel ve Bennett, daha sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İran ile nükleer anlaşma gündemi

Gelecek haftaların İran nükleer anlaşmasının geleceği açısından belirleyici olduğunu dile getiren Merkel, "İran'a derhal müzakere masasına dönmeleri gerektiğine dair açık bir mesaj göndermek istiyoruz" ifadesini kullandı. Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in de İran'ın müzakere masasına dönmesi konusunda yardım etme sorumluluğunun olduğunu sözlerine ekledi.

Bennett ise İran'ın nükleer programının "şimdiye kadarki en ileri noktasına" ulaştığını ileri sürerek, İsrail'in Tahran'ın nükleer silah edinmesine izin vermeyeceği mesajını yineledi. İran'ın nükleer silaha sahip olması halinde bölgenin ve dünyanın çehresinin değişeceğini savunan Bennett, "(İran'ın nükleer silaha sahip olması) Bizim için stratejik değil, varoluş problemidir" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog ve Dışişleri Bakanı Yair Lapid ile görüşecek olan Merkel, Bennett'in kendi onuruna vereceği akşam yemeğine de katılacak.

Merkel'in 16 Ekim'de de Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirmesi bekleniyor.