Merkel'den, Türkiye’ye veda ziyareti

Almanya'da koalisyon hükümeti kurulana kadar görevine devam edecek olan Başbakan Angela Merkel, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 08 Ekim 2021 13:53
Merkel'den, Türkiye’ye veda ziyareti

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, 16 Ekim Cumartesi günü Türkiye’yi ziyaret edeceği bildirildi. Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, başkent Berlin’de yaptığı açıklamada, Merkel’in 16 Ekim'de İstanbul’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceğini bildirdi.

Türkiye’nin kendileri için önemine işaret eden Seibert, "Türkiye, bizim için önemli ve yakın bir partnerdir. Ülkelerimiz birçok yönden birbirine bağlı" dedi.

Seibert, Almanya'da milyonlarca insanın aile köklerinin Türkiye'de olduğunu belirterek "Bunlar temelde bu ülke ile kişisel köprü oluşturuyor. Bu nedenle bizim için Alman hükümeti olarak Türkiye ile yakın, yapıcı ve güven içinde birlikte çalışmak önemli" değerlendirmesinde bulundu.

Seibert, Alman hükümetinin, özellikle Suriye’den milyonlarca insanı kabul etmesinden dolayı Türkiye’nin başarısına işaret ettiğini belirterek "Bunun Avrupa tarafından kabul edilmesi gerekiyor" dedi. Seibert, bunun, AB’nin Türkiye ile yaptığı göç mutabakatının temel düşüncesi olduğunu kaydetti.

Almanya'da gerçekleşen seçimler sonrasında koalisyon hükümetinin kurulmasına yönelik görüşmeler devam ediyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in yılbaşında görevini yeni hükümete devredeceği öngörülüyor.

KAYNAK: Anadolu Ajansı