Merkel'den açıklama: Afganistan ordusu hakkında yanıldık

Merkel'den açıklama: Afganistan ordusu hakkında yanıldık
Almanya Başbakanı Merkel, Afganistan ordusunun Taliban'a göstereceği direnç konusunda yanıldıklarını açıkladı. Merkel Afganistan’ın durumuna ilişkin, gelecekte neyin başarıldığı, neyin başarılamadığı konusunda konuşulması gerekeceğini ifade etti.

Son olarak başkent Kabil'in de düşmesiyle yönetim Taliban'a geçti. Taliban uluslararası basına yaptığı açıklamalarla kimseye zarar vermeyeceklerini söylese de geçmişteki uygulamaları özellikle kadın hakları konusunda inandırıcı bulunmuyor. Bu değişim tüm dünyada ülkenin geleceği konusunda endişelere neden oldu. Ülkeden kaçmak isteyen vatandaşlar ise büyükelçilikler önünde kuyrukla oluşturuyor.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Afganistan'ın durumuna ilişkin yaptığı açıklamada itiraf niteliğinde bir konuşmaya imza attı. Afganistan ordusunun Taliban'a göstereceği direnç konusunda yanıldıklarını söyledi.

‘Afgan ordusu nefes kesici bir hızda çöktü’

T24'ün haberine göre; Başbakanlığa aday olmasa da 26 Eylül seçimleri için kampanya konuşmaları yapmaya devam eden Merkel, "Afgan ordusu nefes kesici bir hızda çöktü" dedi.

Almanya lideri, "Direnişin daha güçlü olmasını bekliyorduk" ifadelerini kullandı.

Merkel, şu anda odaklarının Afganistan'dan ayrılmak isteyenleri çıkarmak olduğunu belirtirken, gelecekte neyin başarıldığı ve neyin başarılamadığı konusunda konuşulması gerekeceğini ifade etti.