Meksika'da karteller coronavirüsle mücadele için devreye girdiler: Yoksullara yardım

Jalisco Yeni Nesil Karteli ve Körfez Karteli, coronavirüsle mücadele için yoksullara yardım dağıtıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Nisan 2020 18:35
Meksika'da karteller coronavirüsle mücadele için devreye girdiler: Yoksullara yardım

Sağcı yönetimlerin orduyu kullanarak 'uyuşturucuyla savaş' yürütmesinin şiddeti tırmandırmasıyla çoğu toplu katliamlarda on binlerce kişinin öldürülmesi sonrası 2018'de solcu Andres Manuel Lopez Obrador'un iktidara geldiği Meksika, coronavirüsle baş etmekte zorlanıyor.

Meksika'nın en güçlü karteli kabul edilen Jalisco Yeni Nesil, haftasonunda San Luis Potosí eyaletinde 8 kasabaya yardım ulaştırdı. 

Körfez Karteli de geçen hafta Tamaulipas eyaletinin Ciudad Victoria kentinde yardım dağıttı.

Kartellerin kendi yasadışı gelirleriyle finanse ettiği yardım paketleri genelde gıda maddeleri ve dezenfeksiyon malzemelerinden oluşuyor.

Pek çok ülke gibi 126 milyon nüfuslu Meksika'da da halk hükümetin yardımlarda yetersiz kaldığından yakınıyor.

En çok can alan kartel olarak bilinen Jalisco Yeni Nesil Karteli'nin üyeleri, bir kamyona kutular ve naylon poşetlerle doldurmalarının ve daha sonra bunları dağıtmalarının videosunu çekerek paylaştı. 

Her kutu ve poşete kartelin ismiinin İspanyolca kısaltması olan CJNG damgalı ve "Dostlarınızdan Kovid-19'la mücadele desteği" yazılı etiketlerin yapıştırılmış olması dikkat çekti. 

CJNG'nin lideri Nemesio 'El Mencho' Oseguera Cervantes'nin yakalanmasına yardım edenler için ABD'nin Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi (DEA) tarafından konulmuş 10 milyon dolarlık bir ödül var.

ABD'nin Teksas eyaletiyle sınıra 3 saat mesafedeki Ciudad Victoria kenti ise geçen hafta Körfez Karteli üyelerinin kamyonla yardım dağıtmasına sahne oldu.

Paylaşılan videolarda yardıma hücum eden ahalinin sosyal mesafe kurallarını unuttuğu görüldü.

Her birine "Ciudad Victoria'yı destekleyen Körfez Karteli" etiketi yapıştırılan yardım paketlerinde pirinç, fasulye, yemeklik yağ, konserve kutuları olduğu öğrenildi. 

Körfez Karteli'nin lideri Evaristo Cruz'un -namı diğer 'El Señor 46'- yakalanmasını sağlayacaklar için Meksika ağustos ayında 85 bin dolarlık ödül açıklamıştı.