Meksika polisi ABD sınırındaki göçmen kampını dağıttı

Meksika polisi ABD sınırındaki göçmen kampını dağıttı
Tarihinin en derin ekonomik krizlerinden birini yaşayan Venezuela'dan ABD'ye göç devam ederken Meksika polisi ABD sınırındaki göçmen kampını dağıttı. Polis müdahalesi esnasında arbede yaşanırken bazı çadırların ise alev aldığı kaydedildi.

Meksika polisi, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) sınırının Meksika tarafında kurulan bir göçmen kampını güvenlik gerekçesiyle dağıttı.

Yaklaşık 600 göçmen bulunuyordu

Sabah erken saatlerde polisler, çoğu Venezuela'dan gelen yaklaşık 600 göçmenin Ciudad Juarez kentinde, Bravo Nehri kıyısında ve ABD sınır duvarının yanında kurduğu kampa girdi.

Müdahale nedeniyle gerilim yükseldi

Görevlilerin direnen göçmenleri zorla dışarı çıkarması ve çadırlara müdahale etmesiyle gerilim yükseldi.

Operasyon sırasında bazı çadırlar alev aldı, polisler alevleri söndürmek için çadırları yakındaki nehre itti.

Venezuela'dan ABD'ye göç oranları artış gösteriyor

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre, tarihi bir ekonomik kriz içinde olan Venezuela’dan toplu göç devam ediyor. Son dönemlerde ülkeden ABD’ye sığınmak için yola çıkanların sayısında artış gözlendi.

Meksika’dan geçerek ABD’ye ulaşanlar, yeni bir anlaşma uyarınca, sınırı yasadışı yollarla geçmeleri durumunda Meksika’ya geri gönderiliyor. Şu ana kadar binlerce göçmen sınırdan geri çevrildi ancak binlerce Venezuelalı hala sığınma umuduyla yürüyerek Meksika’ya doğru ilerliyor.

Etiketler :