Markette tartıştığı insanların üzerine öksürünce işten kovuldu

Markette tartıştığı insanların üzerine öksürünce işten kovuldu
ABD'nin Nebraska eyaletindeki bir markette, Covid-19 maskeleriyle ilgili yaşanan bir tartışma üzerine bir kadının alışveriş yapan diğer kişilerin üzerine kasten öksürürken görüntülenmesi üzerine işini kaybettiği bildirildi.

Lincoln şehrindeki bir mağazada gerçekleşen olayda, çocuğuyla alışveriş yapan bir kadın tarafından kameraya alındı.

Videoda orta yaşlı, sarışın ve maske takmayan bir kadın onlara doğru yürüyerek neden maske taktıklarını soruyor. Anne ve çocuğuna "Çok tatlısınız" diyen kadın aşı olup olmadıklarına dair sorular sormaya başlıyor.

Videoyu çeken kadın neden maske takmadığını sorduğunda yabancı "Alerjim var. Belki tıbbi bir sorunum var. Maske takmama gerek yok" diye yanıtlıyor.

'Öksürmeye başladı'

Jessabird adıyla videoyu Reddit'te paylaşan kadın, yabancının daha sonra mağazada onları takip etmeye başladığını ve kasıtlı bir şekilde üzerlerine öksürdüğünü söyledi.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Jessabird "Alışverişime devam etmeye çalıştım ama bu hanım markette beni takip etti. Mesafesini koruması gerektiğini ve üzerime öksürmesinin bir saldırı olduğunu söyledim. Güldü ve 'Şuna bak, bu kadar korkman ne kadar tatlı' demeye devam etti" diye ekledi.

Kadın, anne ve çocuğa "koyun" da demiş. Video, sosyal medya platformlarında milyonlarca kez izlendi.

Olayın ardından işini kaybetti

12 News'in bildirdiği üzere sadece Jane diye tanımlanan kadın Arizona eyaletine bağlı Scottsdale'den ve olayın ardından işini kaybetti.

Kadının işvereni SAP geçen hafta attığı tweet'te "Olayı inceledik ve söz konusu kişinin artık SAP için çalışmadığını doğrulayabiliriz" dedi.