Luhansk Valisi: Çatışmayı kaybettik, savaşı değil

Luhansk Valisi: Çatışmayı kaybettik, savaşı değil
Rusya'nın, Ukrayna’nın Lisiçanks kentini kontrol altına aldığını duyurmasının ardından Lugansk bölge valisi Haidai, "Bir çatışmayı kaybettiklerini" ancak savaşı kaybetmediklerini söyledi.

Ukrayna'nın askeri güçleri ülkenin doğusunda bulunan Lisiçanks şehrinde geri çekildi. BBC'de yer alan ve üst düzey bir yetkiliye dayandırılan habere göre, Ukraynalılar şehrin Rus güçleri tarafından tahrip edilmesinin önüne geçmek için çekildiler.

Lugansk Valisi Serhiy Haidai BBC'ye verdiğin röportajda askerlerin tahkim edilmiş mevzilere geçtiğini söyledi. Haidai, Lugansk'ın kontrolünü Rusya'ya bırakmanın ve şehri kaybetmenin acı verici olduğunu ifade ederek, "Bir çatışmayı kaybettik ancak savaşı değil" ifadelerini kullandı.

Vali sözlerine, Rusya'nın avantajı karşısında Ukrayna'nın gücünün dengelenmesi için Batı'dan daha fazla silah yardımı yapılması gerektiğiyle devam etti.

Haidai, birliklerin korunmasına ihtiyaçları olduğunu ifade ederek, "Yeteri kadar silah geldiğinde operasyonlara devam edebileceklerini" ve "Karşı atağa geçebileceklerini" söyledi.

Ne olmuştu?

Rusya, Ukrayna’nın Lisiçanks kentini kontrol altına aldığını duyurmuştu. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus güçlerinin Ukrayna’nın Lugansk bölgesinde ilerlediklerini belirterek, “Lisiçansk kenti ile Belogorivka, Novodrujesk, Maloryazantseve ve Belaya Gora yerleşim birimleri üzerinde tam kontrol sağlandı” ifadesini kullanmıştı.

halktv.com.tr/ Dış Haberler

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi