İspanya: AB ve NATO Afrika'yı unutursa bölge Rusya ve Çin'e kalır

İspanya: AB ve NATO Afrika'yı unutursa bölge Rusya ve Çin'e kalır
İspanya Savunma Bakanı Robles, ülkesinin ev sahipliğinde gerçekleşen NATO Liderler Zirvesi ardından La Razon'a röportaj verdi. Robles, Avrupa Birliği (AB) ve NATO'nun Afrika'daki güvenlik tehditlerini görmezden gelmesi halinde bölgenin Çin ve Rusya'ya bırakılmış olacağını ifade etti. Bakan, dünyanın Berlin Duvarı'nın yıkıldığı zamanlardan bu yana en zor zamanlardan geçtiğini söyledi.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles, ülkesinin önde gelen gazetelerinden La Razon'a konuştu. İspanya'nın ev sahipliğinde başkent Madrid'de düzenlenen zirvenin ardından değerlendirmelerde bulunan Robles, NATO'da Afrika'daki güvenlik tehditlerine dikkat çektiklerini kaydetti. İspanyol Bakan, "Güney kanadına atıfta bulunan konu ve Sahel'deki tehditlere zirvede açıkça yer verilmiştir. Güney kanadında cihatçılar ve Rusya'nın çok önemli bir uzantısı var. Sözkonusu bölgede, her gün Rus Ordusu ve Wagner'in varlığı genişliyor. Önemli olan şu ki, Afrika'daki durumun endişe verici olduğu, güney kanadının temel olduğu konusunda zaten bir farkındalık var. AB veya NATO Afrika'yı unutursa, alanı Çin ve Rusya'ya bırakacaklar. Hazırlıklı olmak gerekiyor, çünkü bu hiç şüphesiz gerçekleşebilecek bir senaryo" dedi.

'Rus gazına daha az bağımlıyız'

İspanya'nın enerjide Rusya'ya başka ülkelere göre daha az bağımlı olduğunu ifade eden Bakan, ülkesinin bu anlamda daha pozitif durumda olduğunu belirterek, "Rusya'ya yönelik yaptırımların bir sonucu olarak görüşüm, kışın çok sert geçeceği yönünde. Vatandaşların, unutmayalım ki, nükleer bir güç olan Rusya'dan gelen tehditlerle, esaslı büyüklükte bir savaş yaşadığımızın farkında olmaları önemlidir. Salgın sonucu olarak ekonomik krizin yaşandığı bir zamanda yaşıyoruz. Bir de uzun sürecek ve nasıl gelişeceğini bilmediğimiz bir savaş ortaya çıktı" ifadelerini kullandı.

Robles, öte yandan "Berlin Duvarı'nın yıkılmasından sonraki en zor zamanlardan geçiyoruz. Dünya yine bloklara ayrıldı" şeklinde konuştu.

Ne olmuştu?

İspanya'nın başkenti Madrid'de bir araya gelen İngiltere ve İspanya Savunma Bakanları, Rusya'nın Afrika'daki varlığından rahatsızlıklarını dile getirerek NATO'ya yeni stratejik konsepte güney kanadı savunmasını dahil etme çağrısında bulunmuşlardı.

İspanya Savunma Bakanı Margarita Robles Rusya'nın ve Wagner Grup'un yayılmacı operasyonlarının Mali ve Libya gibi Afrika ülkelerinde görüldüğünü ifade ederek sözkonusu ülke ve şirketi bölgedeki organize suç ve terörü körüklemekle suçladı. Robles konuya ilişkin yaptığı açıklamanın devamında, "NATO'nun bu duruma kayıtsız kalamayacağını" söylemişti.

Bu toplantının ardından gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi'nde Stratejik Konsept içinde Güney kanadının önemine değinilmişti. NATO liderlerinin Madrid Zirvesi'nde kabul ettiği yeni Stratejik Konsept belgesinde Afrika ve Ortadoğu'daki çatışma, kırılganlık ve istikrarsızlığın NATO'nun ve ortaklarının güvenliğini doğrudan etkilediği ifade edilerek, "NATO'nun güney komşusu, özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Sahel bölgeleri, birbirine bağlı güvenlik, demografik, ekonomik ve siyasi zorluklarla karşı karşıya. Bunlar, iklim değişikliğinin, kırılgan kurumların, sağlıkla ilgili acil durumların ve gıda güvensizliğinin etkisiyle ağırlaşıyor. Bu durum, terör örgütleri de dahil olmak üzere devlet dışı silahlı grupların yayılması için verimli bir zemin sağlıyor" tespitinde bulunulmuştu.

halktv.com.tr/Dış Haberler