Libya yargısı: Hafter'in gözaltı kararı uygulanmalı

Libya Askeri Başsavcılığı, ülkenin doğusunu kontrol eden General Halife Hafter hakkında 5 dava ve askeri kanun ihlaline ilişkin gözaltı kararının uygulanmasını istedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Kasım 2021 16:45
Libya yargısı: Hafter'in gözaltı kararı uygulanmalı

"Libya El-Ahrar" kanalının haberine göre, Askeri Başsavcı Yardımcısı Muhammed Garude, konuya ilişkin resmi yazıyı Kriminal Soruşturma Dairesine iletti. Askeri Başsavcılık Ofisi, resmi yazıda, yetkili adli memur tarafından Hafter aleyhinde 2019-2020'deki 5 dava kapsamında verilen gözaltı kararının uygulanmasını istedi.

Ayrıca 5 davanın sabıka kayıtlarına işlenmesi gerektiği kaydedilen açıklamada, sözkonusu davalara ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

'Askeri yasayı ihlal etti'

Hafter'in Libya ordusunda bir subay olduğu ve Yüksek Seçim Komisyonunda adaylık işlemlerini yürüttüğü hatırlatılan açıklamada, başkanlık seçimlerine aday olarak askeri yasayı ihlal ettiğine işaret edildi.

Açıklamada, ordu mensubu olarak siyasi toplantılar düzenleyen ya da katılan, siyasi bir kuruluşa mensup olan, gösterilere, ayaklanmalara veya seçim kampanyalarına katılan, açık veya mahlasla siyasi yazılar yazan veya başkasını yukarıda belirtilen eylemlerden birini yapmaya teşvik edenlerin 5 yılı geçmeyen hapisle cezalandırılmasının öngörüldüğü aktarıldı.

General Halife Hafter, 24 Aralık'ta yapılması planlanan başkanlık seçimlerine girebilmek için yetkilerini 3 aylığına Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri'ye devretmişti.

Ne olmuştu?

Libya'da 24 Aralık'ta başkanlık seçimlerinin düzenlenmesi planlanıyor. Yüksek Seçim Komisyonu, adaylık başvurusunda bulunan 98 kişiden 25'inin adaylığını "çifte vatandaşlık" ve haklarındaki "nihai yargı kararı" gibi nedenlerle reddetmişti.

Başkent Trablus'a 2019'da başlattığı saldırılar sırasında "savaş suçu" işlemek ve çeşitli insan hakları ihlallerinde bulunmakla itham edilen Hafter'in adaylığı ise kabul edilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı