Lavrov: Yaptırımların kaldırılması konuşuluyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bakanlığın websitesinde yayınlanan Çin'in resmi Xinhua haber ajansına yaptığı konuşmasında Rusya'ya uygulanan yaptırımların kaldırılmasının Ukrayna ile gerçekleştirilen barış müzakerelerinde konuşulduğunu söyledi. Ukrayna'nın üst düzey müzakerecisi Mikhail Podolyak ise bu iddiayı reddetti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Mayıs 2022 10:27
Lavrov: Yaptırımların kaldırılması konuşuluyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, cumartesi günü Çin haber ajansı Xinhua'ya verdiği demeçte, "Şu anda Rusya ve Ukrayna delegeleri her gün video konferans aracılığıyla olası bir anlaşma yapılması üzerine görüşüyor" dedi.

Görüşmelerin detayına girmeyen Lavrov, "Müzakerelerin gündemi, bölgeyi nazilerden arındırma, yeni jeopolitik gerçekleri kabul etme, yaptırımları kaldırma ve Rus dilinin statüsü gibi konuları içeriyor" ifadelerini kullandı.

'Başka bir ülkeyi işgal edenlerden ders alacak değiliz'

Ancak Ukraynalı üst düzey müzakereci Mikhail Podolyak, Lavrov'un bir tek müzakere görüşmesine bile katılmadığını, "Ukrayna'nın, ülkenin şehirlerine kasabalarına saldırarak işgal edenlerden 'nazilerden arındırma' ya da Rus dilinin kullanımı konusunda ders almaya ihtiyacının olmadığını" söyledi.

'Yaptırımları kaldırma kararı Ukrayna ve ortaklarına aittir'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin söylediklerinin altını çizen Podolyak, Rusya-Ukrayna müzakerelerinde "Rusya Federasyonu'na karşı uygulanan uluslararası yaptırımların hiç konuşulmadığını" vurguladı.

Podolyak, "Yaptırımlar konusunda hangi kararların ne zaman alınacağını belirlemek Ukrayna ile ortaklarımıza aittir" ifadelerini kullandı.

Zelenski, ülkenin 24 Şubat'taki işgalinden beri Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımların artırılması gerektiği ve bu konunun müzakerelerin bir parçası olamayacağı hususunda ısrarcı davranıyor.

Barış müzakereleri sallantıda

Kiev, cuma günü yaptığı bir açıklamada Rusya'nın işgalinin sona ermesini amaçlayan ve üçüncü ayına giren müzakerelerin başarısız olma tehlikesi yaşadığı konusunda uyarıda bulundu.

29 Mart'tan beri müzakereler yüz yüze gerçekleştirilmiyor. Ukrayna'nın Rus birliklerinin "zalim saldırılarına" devam ettiği iddialarıyla tansiyon yükselmeye devam ediyor.

Moskova sözkonusu saldırı iddialarını reddetse de Lavrov, "Zor ilerlese de müzakerelere devam etme taraftarıyız" dedi.