Lavrov: Batı Rus tahılının sevkiyatı çözümünü ertelemeye çalıştı

Lavrov: Batı Rus tahılının sevkiyatı çözümünü ertelemeye çalıştı
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, çıktığı Afrika turu kapsamında ilk durağı Mısır'da konuştu. Lavrov, Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaştaki son gelişmelere, İstanbul'da imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşmasına dair açıklamalarda bulundu.

Afrika turuna Mısır’dan başlayan ve Kahire'de Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi ve mevkidaşı Semih Şükrü ile görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısır'ın, Batı'nın gerekçeleri de dahil olmak üzere Ukrayna'da neler olup bittiğinin farkında olduğunu ve tüm katılımcıların meşru çıkarlarını göz önünde bulundurarak durumun hızlı bir şekilde çözülmesinden yana olduğunu söyledi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in İstanbul’da Rus tahılının ihracatını engelleyen kısıtlamaların kaldırılması çağrısında bulunduğunu hatırlatan Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Guterres’in çabalarının başarılı olmasını umduğunu belirtti.

'Batı Rus tahılının sevkiyatı konusunda çözümü ertelemeye çalıştı'

Rusya’nın kısıtlamaların kaldırılmasından bağımsız olarak, tahıl sevkiyatına yönelik üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğini, Rusya ve Türkiye donanmalarının Karadeniz’de tahıl yüklü gemilerin güvenliğini sağlayacağını vurgulayan Lavrov'un açıklamasına göre, Rusya, Ukrayna ve Rus tahılı ile ilgili sorunların bir pakette çözüme kavuşturulması için çaba gösterdi, ancak İstanbul’daki görüşmelerde Batılı ülkeler Rus tahılının sevkiyatı konusunda çözümü ertelemeye çalıştı.

'Bir paket içinde çözülmesi konusunda ısrarcı olduk'

Ukrayna’da 16 veya 17 ülkeden 70 yabancı geminin mahsur kalmış durumda olduğunu aktaran Lavrov, İstanbul’daki görüşmeler sırasında Rus temsilcilerin Rus ve Ukrayna tahılının sevkiyatının paket halinde çözülmesi gerektiği konusunda ısrar ettiğini belirterek şunları söyledi: “Sonuç olarak iki meselenin de (Rus ve Ukrayna tahılının sevkiyatının) bir paket içerisinde çözülmesi konusunda ısrarcı olduk. Ukrayna tahılı ile ilgili konular İstanbul’da bir koordinasyon merkezi kurularak çözülecek. Ukrayna’nın karasularını mayınlardan temizlemesi ve gemilerin buradan çıkmasına izin vermesi garanti altına alınacak. Bu gemilerin açık denizlerdeki seyri sırasında güvenliği Rusya ve Türkiye donanma kuvvetleri sağlayacak.”

'BM heyetinin de erteleme eğilimine girdiğini hissettik'

Batılı temsilcilerin Ukrayna’dakinden çok daha büyük hacme sahip Rus tahılının sevkiyatı meselesini sonraya ertelemek için her şeyi yapmaya çalıştığına dikkat çeken Lavrov, “Hatta İstanbul'daki BM heyetinin de bu yolu izleme, yani Rus tahılıyla ilgili konuları bir sonraki döneme erteleme eğiliminde olduğunu hissettik. Bu, BM Genel Sekreteri’nin bizzat ifade ettiği görüşün doğrudan ihlaliydi” dedi. İstanbul’daki görüşmeler sırasında Rus temsilcilerin Rus ve Ukrayna tahılının sevkiyatının paket halinde çözülmesi gerektiği konusunda ısrar ettiğini, Rus tahılının sevkiyatı önündeki engeller kaldırılmasaydı, Rus tarafının anlaşmayı imzalamadan masadan kalkmış olacağının altını çizen Lavrov, “Batı gıda konusunda bu kadar endişe ediyorsa kendisinin yarattığı engelleri kaldırması gerek” vurgusunu yaptı.

Almanya'nın fotoğraf eleştirisine yanıt

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 19 Temmuz’daki Tahran Zirvesi sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile el ele poz vermesini "NATO’ya ‘meydan okuma" olarak nitelendirdiğini hatırlatan Lavrov, “Fakat bu noktada tekrar etmek isterim ki, bu diplomasi alanıyla ilgili bir sorun değil, insan organizmasını inceleyen başka bir dalın konusu” dedi.

Lavrov: Mısır tüm tarafların çıkarlarının çözümlenmesinden yana

Lavrov, “Mısırlı meslektaşlarımız Ukrayna'da neler olduğunun farkında ve adil temelde sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mimarisi inşa etme bağlamında bu süreçteki tüm katılımcıların temel, meşru çıkarlarını göz önünde bulundurarak acilen barışçı çözüm aranmasından yana” diye konuştu.

'Kiev’le müzakerelerin yeniden başlaması konusunda önyargımız yok'

Kahire'de konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “(Ukrayna ile) daha geniş bir yelpazede görüşmeleri yeniden başlatmak konusunda bir önyargımız yok, ancak mesele bize bağlı değil, zira , devlet başkanından sayısız danışmanına kadar Ukrayna yönetimi, Ukrayna savaş meydanında Rusya’yı mağlup edene kadar müzakere olmayacağını söylüyor” diyerek ekledi: “(Batılı ülkeler) Ukrayna’dan sonuna kadar savaşmasını istemeye ne kadar devam ederse ki, hepimiz neyin ve kimin sonunun geleceğinin farkındayız, o kadar fazla insan ölecek ve öncelikle de Ukrayna halkı ile Ukrayna devletinin faydasına olmayan bugünkü durum sürecek. Biz yaptırımların kaldırılmasını talep etmiyoruz. Bu özellikle ilgilenilmesi gereken bir sorun, biz şimdi sadece, bir kez daha müzakere edilemezliklerini kanıtlayanlarla değil, umut vaat eden partnerlere güvenerek ekonomimizi geliştireceğiz.”