Almanya'dan tepki: Erdoğan'ın fotoğrafta olması bir meydan okuma

Almanya'dan tepki: Erdoğan'ın fotoğrafta olması bir meydan okuma
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Tahran Zirvesi'nde Putin ve Reisi ile beraber çekildiği fotoğrafı bir "meydan okuma" olarak nitelendirdi.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile Tahran Zirvesi'nde çekildikleri fotoğrafta birlikte poz vermesini eleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vladimir Putin ve İbrahim Reisi arasında Tahran'da yapılan bir zirve toplantısında çekilen fotoğraf, üç devlet yetkilisinin el ele tutuşup gülümsediğini gösteriyor. Baerbock, fotoğrafa ilişkin olarak "Türk Cumhurbaşkanı'nın bu fotoğrafta olması, kibarca söylemek gerekirse bir meydan okumadır" ifadelerini kullandı.

‘Fotoğraf anlaşılmaz olmaktan öte’

Annalena Baerbock, NATO üyesi Türkiye'nin, Rusya-Ukrayna Savaşı'nda Ukrayna'ya "büyük bir askeri destek" verdiğini ve aynı zamanda Ukrayna'daki tahıl koridorunu güvence altına almak için yapılan son anlaşmada bulunduğunu dile getirdi. Baerbock, "İşte bu yüzden bu fotoğraf benim için, özellikle de bir NATO üyesi açısından anlaşılmaz olmaktan öte" diye konuştu. Baerbock ayrıca "Fotoğraftaki grup, ortak değerlerimiz için bir arada durmamızın ne kadar önemli olduğunu da gösteriyor. Çünkü değerlerimize sahip çıkmayan başka aktörler de var ve şüpheye düştüğümüzde onlar da güçlerini birleştiriyorlar" dedi.