Lafarge'a 'IŞİD'e para desteği' suçundan soruşturma

Paris Temyiz Mahkemesi, Lafarge hakkında Suriye'de IŞİD'e finansman sağlayarak "İnsanlığa karşı suça ortak olduğu" iddiasıyla soruşturma açılmasını onayladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2022 17:45
Lafarge'a 'IŞİD'e para desteği' suçundan soruşturma

Avrupa Anayasa ve İnsan Hakları Merkezi avukatı Claire Tixeire yaptığı açıklamada, Paris Temyiz Mahkemesi'nin Fransız çimento şirketi Lafarge'ın 2014'te Suriye'deki eylemlerinden dolayı "insanlığa karşı suça ortak olduğu" gerekçesiyle soruşturma açtığını teyit etti.

Milyonlarca euro yardım

Temyiz Mahkemesi, Cumhuriyet Savcılığının, "Şirket yan kuruluşları aracılığıyla IŞİD'e eylemlerinin kesin bir şekilde bilincinde olarak birkaç milyon dolarlık yardımda bulundu" değerlendirmesini onayladı.

'Başkalarının hayatını tehlikeye attı'

Jalabiya'da iç karışıklık devam ederken bölgedeki çimento şirketlerinde çalışmaya devam eden Suriyeli işçileri örnek gösteren Temyiz Mahkemesi, Lafarge'ın "başkalarının hayatını tehlikeye attığı" suçlamalarını kabul etti.

Şirketin avukatları, Fransa merkezli AFP'ye Paris Yüksek Temyiz Mahkemesi'nin kararı üzerine bir yorumda bulunmak istemedi.

Ne olmuştu?

2017'nin haziran ayında açılan adli soruşturmada şu anda Holcim'in bir yan kuruluşu olan şirket, 2013 ve 2014 yıllarında, Suriye'de çimento fabrikası kurmak için bir yan kuruluş aracılığıyla IŞİD de dahil olmak üzere bölgedeki terörist gruplara birkaç milyon euro yardımda bulunmakla suçlanmıştı. Şirket, 2010'da tamamlanan fabrika inşaatına 640 milyon euro yatırımda bulunmuştu.