Kuzey Kore-Rusya Anlaşması: Güney Kore Büyükelçiyi Çağırdı

Kuzey Kore-Rusya Anlaşması: Güney Kore Büyükelçiyi Çağırdı
Kuzey Kore ile Rusya arasında tarihi görüşme sonrası askeri işbirliği anlaşması Güney Kore ve ABD'de yankı uyandırdı. Anlaşma sonrası Güney Kore Rusya büyükelçisini çağırdı. Atılacak adımlar merak konusu.

Kuzey Kore ile Rusya arasında 19 Haziran'da 'saldırı durumunda yardımlaşma ve karşılıklı savunma' taahhüdünde bulundukları 'Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması' imzaladı.

Güney Kore Dışişleri Bakanlığı ise Pyongyang'da imzalanan anlaşma nedeniyle Rusya'nın büyükelçisini çağırdığını söyledi.

Seul Dışişleri Bakanlığı, diplomat Kim Hong-kyun'un Rusya'nın Seul'deki en üst düzey temsilcisi Georgy Zinoviev'e, anlaşma ve Rusya ile Kuzey Kore arasındaki askeri işbirliği konusundaki Seul'ün tutumunu ilettiğini bildirdi.

SEUL İLE MOSKOVA İLİŞKİLERİNE OLUMSUZ ETKİLERİ OLABİLİR

Kim, Zinoviev'e Rusya'nın Kuzey Kore'ye askeri destek sağlamasının Güney Kore'nin güvenliğine zarar verdiğini ve Seul ile Moskova arasındaki ilişkilere "olumsuz etkileri" olacağını belirtti.

Bakanlık ayrıca Rusya'nın "sorumlu davranması" çağrısında bulunduğunu ifade etti.

ABD ANLAŞMAYI KINADI

Seul Dışişleri Bakanı Cho Tae-yul ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, anlaşmayı bölgesel barış ve istikrara ciddi bir tehdit olarak kınadı.

İkili, dün (20 Haziran) yaptıkları telefon görüşmesinde Putin ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un arasındaki zirveye nasıl yanıt vereceklerini görüştü ve durumu yakından izleme kararı aldı.

Cho, Kuzey Kore'nin askeri kabiliyetlerini güçlendirmeye yönelik her türlü işbirliğinin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını açıkça ihlal ettiğini ifade etti.

Cho ayrıca Japon Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa ile telefon görüşmesi yaptı ve her ikisi de Moskova ve Pyongyang arasındaki anlaşmadan büyük endişe duyduklarını ifade etti