Kuveyt'te ezan değişti: "Haydi namaza" çağrısı "Namazı evinizde kılın" olarak okundu

Kuveyt’teki camiler geçici olarak kapatıldı. 200 kişinin korona virüsünden etkilendiği Kuveyt’te, ‘haydi namaza’ çağrısı, ‘namazı evinizde kılın’ olarak değiştirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Mart 2020 16:29
Kuveyt'te ezan değişti: "Haydi namaza" çağrısı "Namazı evinizde kılın" olarak okundu

Kuveyt Evkaf ve İslam İşleri Bakanlığı, toplu namazların iptal edildiğini açıkladı. Müezzinlerin ezan okumaya devam edeceği ancak ezanda ‘haydi namaza’ çağrısının değiştirileceği belirtildi.

Ezanda, ‘hayya alas-salah’ (haydi namaza) bölümü ‘al-salatu fi buyutikum’ (namazı evinizde kılın) olarak değiştirildi. Bakanlık, bu değişikliğin bir sonraki duyuruya kadar devam edeceğini duyurdu.

İhsan Eliaçık'tan tepki

Müezzinin bu ifadeleri hakkında İlahiyatçı İhsan Eliaçık, değerlendirmede bulundu.

Eliaçık, bunun dini açından bir sorun teşkil etmeyeceğini ancak müezzinin ifadelerinin yanlış olduğu ifade etti. Eliaçık, "Hayaalessalah ve Hayaalelfelah yerine sallu fi hanikum yani namazı hanenizde, yerinizde kılın diyor. Ezanın sonunu da zor getiriyor. Üzüntüsünden son cümleyi ağlamaklı söylüyor. Sorun olmaz ama şekli yanlış. Hiç ezan okumadan minare hoparlöründen direkt camide namaz kılınmayacaktır, namazınızı evinizde kılın diye ilan edebilirdi" diye konuştu.