Kuran’a Saygısızlık İddiasıyla Kalabalık Tarafından Yakılarak Katledildi

Kuran’a Saygısızlık İddiasıyla Kalabalık Tarafından Yakılarak Katledildi
Pakistan'da bir kişi daha Kuran'a saygısızlık ettiği iddiasıyla kalabalık tarafından önce linç edildi ardından kızgın yağ dökülerek yakıldı. Saldırganlar birini katlettikten sonra polise taşla saldırdı.

Pakistan'ın Svat bölgesinde, bir adamın Kuran'a saygısızlık ettiği iddiasıyla kalabalık tarafından yakılarak öldürülmesi, ülkede büyük infial yarattı. AFP'nin bildirdiğine göre, adam güvenliği için karakolda tutulurken kalabalık tarafından kaçırıldı ve vahşice katledildi.

Svat bölgesinden bir polis kaynağı, olayın Madyan şehrinde gerçekleştiğini belirterek, adamın Kuran'ı yaktığı iddiasıyla ele geçirildiğini ve polis müdahalesiyle kurtarılarak karakola getirildiğini ifade etti. Ancak polisin havaya uyarı ateşi açmasına rağmen kalabalığın daha da kızarak adamı karakoldan çektiğini ve sopalarla dövdüğünü aktardı.

Olayın ardından adamın üzerine yağ dökülerek ateşe verildiği bilgisi de medyaya yansıdı. Bölgedeki yetkililer, polisin kalabalığı dağıtmak için çaba gösterdiğini ancak taşlanarak karakolu terk etmek zorunda kaldığını doğruladılar.

DAHA ÖNCEDE OLDU

Bu olay, Pakistan'da son dönemde artan Kuran'a yönelik hakaret iddialarının şiddetle karşılık bulduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Geçtiğimiz mayıs ayında Punjab bölgesinde bir Hristiyan'ın, Haziran ayında ise yaraları sonucu hayatını kaybeden bir kişinin benzer şekilde linç edilmesi, ülkede büyük endişeye neden olmuştu.