Kuran yakma provokasyonu İsveç'e 2,2 milyona mal oldu

Sıkı Yön Partisi'nin (Stram Kurs) aşırı sağcı lideri Rasmus Paludan'ın Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonları 2,2 milyon krona (220 bin dolar) mal oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Mayıs 2022 16:05
Kuran yakma provokasyonu İsveç'e 2,2 milyona mal oldu

Örebro Polis Müdürü Lars Wiren, İsveç'in Örebro kentinde 13 Mayıs'ta Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonunda polisin, Danimarka ve İsveç vatandaşı, aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan için aldığı koruma önlemlerin 2,2 milyon kronu bulduğunu söyledi.

'Sorun çıkmadığı için mutluyuz'

Ülkenin resmi radyosu SR'ye açıklama yapan Wiren, "Bu programın maliyeti pahalıydı, büyük bir polis kaynağı gerektiriyordu. Çok büyük önlemler alındı ve fatura da kabarık çıktı. Bazen polis böyle büyük önlemlere büyük kaynak ayırabiliyor. Sözkonusu süreçte olay çıkmamasından dolayı mutluyum. Ama bunun çok yüksek maliyeti olduğunun da farkındayız" ifadelerini kullandı.

Diğer bölgelerdeki maliyet açıklanmadı

Paludan'ın korunmasının yalnızca Örebro kentindeki maliyeti açıklanırken, diğer bölgelerdeki maliyet hakkında bilgi verilmedi.

7 bölgede Kuran yaktı

İsveç'te 12 ve 14 Mayıs'ta bulunan Paludan, 7 bölgede polis korumasında Kur'an-ı Kerim yakmıştı. Paludan'ı yaklaşık 100 polis memuru korurken İsveç İstihbarat Teşkilatından (SEPO) 10 sivil polis de yakın koruma sağlamıştı.