Kübalı sağlıkçılar İtalya'da: Alkışlarla karşılandılar

Sosyalist devrimden bu yana dünyanın her yerindeki yoksul halklara sağlık hizmeti götüren Kübalı doktorlar ilk kez varlıklı bir ülkeye sağlık ekibi gönderdi. Kübalı sağlıkçıların İtalya'ya inmeleri ise İtalyan halkı tarafından alkış aldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mart 2020 07:25

halktv.com.tr Dış Haberler

Kübalı doktorlar, dünyanın her yanına yeni tip coronavirüs (Covid-19) ile mücadele için gitmeye devam ediyor. Küba'nın dayanışmacı doktorları, virüs salgınının en çok etkilediği ülke olan İtalya'da coşkuyla ve alkışlarla karşılanırken; görev yeri olarak ülkenin salgından en çok etkilenen bölgesi Lombardia'yı seçti.

Kübalı doktor ve hemşirelerden oluşan 52 kişilik ekip, ölü sayısının 3 bini geçtiği bölgede göreve başladı. Havaalanında İtalyan halkı tarafından alkışlarla karşılanan Kübalı sağlıkçılar, daha sonra İtalya ve Küba bayraklarıyla dayanışma ruhuna vurgu yaptılar.

Coronavirüs ile mücadele için Kübalı sağlıkçılar 6 ülkede faaliyet gösteriyor

Bir başka Kübalı sağlık heyeti ise Jamaika'ya iniş yaptı. Jamaika henüz salgından diğer ülkeler kadar etkilenmemiş olsa da sosyalist sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri olan önleyici hizmet için Kübalı sağlıkçılar burada çalışmalara başladı.

Böylece Küba, dünyada toplam 6 farklı ülkeye sağlık ekibi yollamış oldu. Küba; Venezula, Nikaragua, Jamaika, Grenada ve Surinam'la birlikte İtalya'ya da ekip yolladı.

Brezilya'da ise bambaşka bir hikâye yaşandı. Ülkenin aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ülkeye hiçbir karşılık beklemeden sadece tıbbi yardım sağlamak için gelen binlerce Kübalı doktoru 'teröristler' diyerek sınır dışı etti.

İlk kez sahneye çıkmıyorlar

Küba, sosyalist devrimden bu yana dünyanın her köşesindeki yoksul halklara ücretsiz sağlık hizmeti sağlamak için beyaz önlüklü ordusunu gönderiyor. Kübalı doktorlar, Haiti'deki kolera salgınında ve Batı Afrika'daki ebola salgınında da hastalığa karşı en ön saflarda mücadele etmişlerdi.

Ancak İtalya'ya giden ekip bir ilk. Küba, ilk kez dünyanın en varlıklı ülkelerinden birine acil yardım ekibi gönderdi. Bununla beraber, sosyalist Küba yalnızca sağlık ekibi göndermekle kalmadı aynı zamanda coronavirüs tedavisinde etkili olan Interferon alfa-2b isimli anti-viral ilaç yardımında da bulundu. Bu ilaç, birkaç ülkede coronavirüs tedavisinde yardımcı olarak kullanılmakla birlikte Küba üretimi olma özelliğine sahip. Doktorlarla beraber gönderilen ilaç, tüm İtalyan halkına ücretsiz bir şekilde sunulacak.

Halk TV, Küba Büyükelçisi ile röportaj yaptı

Halk TV muhabiri Betül Araz'ın Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez ile röportaj yapmıştı. Halk TV'ye konuşan Büyükelçi Nunez, Küba'nın coronavirüs ile mücadele ve genel olarak sağlık alanında yaptıklarını anlatmıştı.

İşte o röportaj: