Küba 2 yaşındaki çocukları aşılamaya başladı

Covid-19 aşılarının çocuklar için riskli olup olmadığı tartışılırken, Küba 10 yaşından küçükler için Covid-19'a karşı aşılama yapan ilk ülke oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Eylül 2021 12:22
Küba 2 yaşındaki çocukları aşılamaya başladı

Ülkede dünden itibaren 2-10 yaş arası çocuklar için başlatılan büyük Covid-19 aşı kampanyasında kendi ürettiği Soberna aşılarını kullanılıyor.

euronews'in haberine göre, Vedado Politeknik Üniversitesi'nde küçük yaş kitlesi üzerinde yürütülen klinik denemelerinin ardından son dönemde delta varyantının çocuklarda hızla yayılması üzerine aşılmaya onay verildi.

Üniversite direktörü Aurolis Otono "ülkesinin çocukları en küçük bir riske dahi maruz bırakmayacağının" altını çizerek üretilen aşının çocuklar üzerinde güvenli ve etkili olduğunun kanıtlandığını ileri sürdü.

2-5 yaş arası gruptaki 300 çocuğun aşılaması üniversitedeki uzmanlar tarafından yapılırken, 5-10 yaş grubundakilere ilk doz aşı okullarda vurulacak.

'Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önce geliyor'

2 yaşındaki kızı Lucia'yı aşı olmak için Vedado Poliklinik Üniversitesi'ne getiren bir anne Denisse Gonzalez ilk başlarda kuşkuyla yaklaştığını ancak daha sonra bilgi edinmeye başladığını belirtiyor.

36 yaşındaki mühendis "Çocuklarımızın sağlığı her şeyden önce geliyor, bu en temel şey ve salgın bir risk çünkü çocuklar yerlerde oynuyor" sözleriyle görüşlerini açıklıyor.

Küba 11-18 yaş grubundakiler için aşılama kampanyasını da geçtiğimiz haftalarda başlatmıştı. Bu kampanya kapsamında yetişkinlere uygulandığı üzere iki doz Soberna 02 ve bir doz Soberna plus uygulanıyor.

Birlemiş Milletler'in COVAX programına katılmak istemeyen Küba aşılama kampanyalarında kendi geliştirdiği Soberna ve Abdala aşılarını kullanıyor.