Kremlin'den ABD'ye tepki: Oligarkların malına el konulması özel mülkiyet ihlali

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden'ın yaptırım listesindeki Rus oligarklarının mal varlıklarına el konulması için yetki istemesini değerlendirdi. Peskov, öte yandan Rus rublesinin altına ve döviz değeri olan çeşitli emtiaya endekslenmesi konusunun görüşüldüğünü söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Nisan 2022 22:10
Kremlin'den ABD'ye tepki: Oligarkların malına el konulması özel mülkiyet ihlali

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov, Rusya'nın başkenti Moskova'da gazetecilerle bir araya geldi. Burada yaptığı açıklamalarda Peskov, ABD Başkanı Joe Biden'ın yaptırım listesindeki Rus oligarklarının mal varlıklarına el konulmasından ve sözkonusu servetin Ukrayna halkına yardım amacıyla satılmasına yönelik yetki istemesini de yorumladı.

'Hukuk kavramlarının ihlali'

Bu durumun çok tehlikeli bir emsal oluşturduğunu vurgulayan Peskov, "herhangi bir hukuk normunun bariz bir şekilde çarpıtılmasının genel olarak tüm hukuk kavramlarının ihlali anlamına geleceğini" ifade etti.

Bu durumun derin yanlış anlamaya neden olacağını kaydeden Peskov, "Bu, özel mülkiyete el konulması ve bunun da meşrulaştırılmasından başka bir şey değildir" dedi.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Biden, yaptırım listesindeki Rus oligarkların mal varlıklarına el konularak, bunların Ukrayna halkına yardım için satılmasına yönelik Kongre’den yetki talep etmişti.

Rusya'ya yönelik yaptırımların genişletilmesi için de Kongreye bir paket gönderdiklerini belirten Biden, "Oligarklar, Rus siyasi yozlaşmasının bir parçası. Bunlar kötü insanlar. Onların lüks evlerine, yatlarına ve diğer mal varlıklarına el koyacağız. Kongrenin yetkisiyle, oligarkların el konulduktan sonra satılan mal varlıklarından elde edilen fonlar Ukrayna'ya yardımda kullanılabilir" ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı