Kremlin: Rus tahılına talep çok

Kremlin: Rus tahılına talep çok
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, tahıl kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Peskov, Rus tahılına talebin çok fazla olduğunu ancak sevkiyat önünde engeller olduğunu ifade etti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gündemdeki konulara ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in tahıl sevkiyatı konusunda çalışmalar yaptığını ve ilgili şirketle mevcut koşullar çerçevesinde görüşeceğini belirtti.

'Dünya pazarına giden yolda birçok engel var'

Peskov, "Özellikle mevcut durumda, ihtiyaçlara göre değerlendirirsek, tahılımıza talep çok fazla. Ama buna ihtiyaç duyan dünya pazarlarına giden yolda birçok engel var" ifadelerini kullandı. Kremlin Sözcüsü, bu engellerin "ilk etapta Avrupa Birliği ülkelerinin uyguladığı yasadışı yaptırımlar ve kısıtlamalar nedeniyle" ortaya çıktığına işaret etti.

Ukrayna limanlarından kuru yük gemilerinin tahıl çıkarması konusunda müzakereler ve Rusya’nın rolüne ilişkin bir soruya verdiği cevapta Peskov, dün Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun sözkonusu gemilerin çıkışına yönelik iki koridor açıldığı açıklamasını hatırlattı.

Kaynak:AA