'Rus bandralı gemiye Türkiye el koydu' iddiası... Kremlin: Bilgimiz yok

'Rus bandralı gemiye Türkiye el koydu' iddiası... Kremlin: Bilgimiz yok
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna tahılı yüklü olduğu iddia edilen bir Rus gemisine, Türkiye’nin gümrük yetkilileri tarafından el konulduğuna ilişkin bilgilerinin olmadığını söyledi. Peskov öte yandan, Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu yıl ABD Başkanı Joe Biden'ı 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde tebrik etmeyeceğini söyledi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna tahılı yüklü olduğu iddia edilen bir Rus gemisine, Türkiye’nin gümrük yetkilileri tarafından el konulduğuna iddialarına yönelik soruyu yanıtladı. Peskov, "Kremlin’de böyle bir bilgiye ne yazık ki sahip değiliz. Sorunuzu, (Rusya) Ulaşım Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı’na iletebilirsiniz, zira böyle bir el koymanın gerçekleşmesi halinde Türkiye tarafının bu bilgiyi büyükelçilik ya da başkonsolosluk üstünden iletmesi gerekir" dedi.

Peskov’un sözkonusu açıklaması, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasiliy Bodnar’ın, Ukrayna tahılı taşıdığını öne sürdüğü Rus bandralı bir gemiye, Kiev’in talebi üstüne Türk gümrüğü tarafından el konulduğunu söylemesini takip etti. Bu iddia Türkiye ya da Rusya tarafından henüz doğrulanmadı.

'Putin, Biden'ı tebrik etmeyecek'

Sputnik'te yer alan habere göre, Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Washington'un hasmane eylemleri nedeniyle bu yıl ABD Başkanı Joe Biden'ı 4 Temmuz Bağımsızlık Günü'nde tebrik etmeyeceğini söyledi. Peskov, "Devlet Başkanı Putin bu yıl tebrik telgrafı göndermeyecek. Bu, bu yıl ABD tarafından ülkemize uygulanan hasmane politikanın zirveye çıkmasıyla bağlantılı. Bu nedenle, bu koşullarda böyle bir tebrik mesajı göndermek uygun görülemez" ifadelerini kullandı.