Kremlin, hastalanan Navalni'nin özel tedavisine izin vermeyeceğini açıkladı

Kremlin, hastalanan Navalni'nin özel tedavisine izin vermeyeceğini açıkladı

Kremlin, hastaneye yatırıldığı ve tüberkülozla yakın temasta bulunduğu haberlerine karşın hapishanedeki Putin muhalifi Aleksey Navalni'ye yönelik sert yaklaşımını değiştirmeyeceğini açıkladı.

Kremlin, hastaneye yatırıldığı ve tüberkülozla yakın temasta bulunduğu haberlerine karşın hapishanedeki Putin muhalifi Aleksey Navalni'ye yönelik sert yaklaşımını değiştirmeyeceğini açıkladı. Kremlin baş sözcüsü Dimitri Peskov, salı günü yaptığı açıklamada "Özel muamele gören bir mahkum olamaz" dedi.

Independent'ın haberine göre cezaevi idarecileri pazartesi günü, 44 yaşındaki Navalni'nin, "ağır solunum hastalığı" ve yüksek ateş görülmesi üzerine cezaevi sağlık tesisine aktarıldığını kabul etmişti.

Kremlin muhalifinin avukatları, Navalni'nin "ciddi derecede hasta" olduğunu ve son gelişmelerden önce bile özel tıbbi bakıma şiddetle ihtiyacı bulunduğunu açıkladı.

Birkaç haftadır ağır sırt ağrısı ve her iki bacağındaki uyuşukluktan şikayet eden Navalni, durumunun kasıtlı uykusuzluk "işkencesi" sebebiyle ağırlaştığını iddia etmişti. Navalni'nin arkadaşları, geçen ağustosta maruz kaldığı sinir gazı zehirlenmesinin muhtemel etkileri göz önüne alındığında, söz konusu şikayetlerin daha da ciddileştiğini söylüyor.