KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Bizler Türk dünyasının Doğu Akdeniz temsilcileriyiz

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, KKTC'nin Türk dünyasının Doğu Akdeniz'deki temsilcisi olduğunu belirterek, verdikleri mücadelenin hem Kıbrıs Türk halkının kendi geleceği ve güvenliği hem de 'Türk dünyasının bir mücadelesi' olduğunu söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Ekim 2021 15:18
KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Bizler Türk dünyasının Doğu Akdeniz temsilcileriyiz

Tatar, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının İstanbul'da düzenlenen Türk Konseyi Medya Forumu'nun açılışında konuştu. Türk Konseyi'nin güçlü olmasının ve Türk dünyasının birlik ve beraberliğinin önemine işaret eden Tatar, "Bizler şu anda Türk dünyasının Doğu Akdeniz'deki temsilcileriyiz" ifadesini kullandı.

Kıbrıs'ta verdikleri mücadeleye de değinen Tatar, "Bizim arzu ve isteğimiz, Kıbrıs'ta bir anlaşmanın olabilmesi için barışın sürmesidir. Bunun için iki devlet arasında bir anlaşma lazım" diye konuştu.

'Gelecek, güvenlik ve varoluş mücadelesi'

Tatar, "Şu anda verdiğimiz mücadele esas itibarıyla hem Kıbrıs Türk halkının kendi geleceği, güvenliği, varoluş mücadelesi, aynı zamanda da Türk dünyasının bir mücadelesidir" dedi.

Öte yandan Tatar, "KKTC'nin köklü bir devlet olduğunun altını çizerek KKTC'nin kalkınmış, Covid-19 salgınına rağmen gelişmiş turizm, eğitim ve sanayi sektörüyle geleceğe özgüvenle bakabilen bir noktaya geldiğini" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı