Kıbrıs'ta Liderler İlerleme Sağladı

Kıbrıs'ta Liderler İlerleme Sağladı
BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Akıncı ve Anastasiadis’in bugün yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi.BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı...

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Akıncı ve Anastasiadis’in bugün yaptıkları görüşmeyi değerlendirdi.

BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in bugün ara bölgede yaptıkları görüşmede “özlü” konularda mükakereler yaptıklarını ve “ilerleme” sağladıklarını söyledi.

Beş saat süren görüşme ardından bir açıklama yapan Eide, iki liderin arasındaki görüşmede henüz çözülmeyen meselelere odaklanarak, “özlü” konularda müzakere yapıldığını, ve “ilerleme” sağladığını anlattı.

Toplantıda da yer alan Kıbrıslı Türk Müzakereci Özdil Nami ile Rum Yönetimi Müzakerecisi Andreas Mavroyannis’in liderlere şimdiye kadar yönetim, emlak ve toprak gibi alanlara ilişkin özlü konularda yaptıkları son çalışmalar konusunda bilgi verdiklerini de söyleyen Eide, “Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiadis, bu konuları prakmatik ve yapıcı bir biçimde görüştüler. Müzakerecilere yeni talimatlar verdiler” dedi.

-LİDERLER 10 TEMMUZ’DA YENİDEN BULUŞACAK-

Eide, güven artırıcı önlemlere ilişkin görüş alışverişinde de bulunduğunu anlattığı açıklaması sırasında müzakerecilerin “özlü” konulardaki çalışmalarını sürdürmek üzere bu hafta üç kez daha buluşacağını, bu arada, Akıncı ve Anastasiades’in de 10 Temmuz’da yeniden bir araya geleceğini de söyledi.

Buna ek olarak da Eide, iki liderin Rum Ticaret ve Sanayi Odası ve Kıbrıslı Kürt Ticaret Odası’nın 8 Temmuz’da ortaklaşa düzenlenecek bir etkinliğe birlikte katılacaklarını, aynı günde de birlikte dini liderlerle bir araya geleceklerini de açıkladı.