Katalonya, 700 'cadıyı' affetti... Ama bir tuhaflık var: 14 hayır oyu çıktı

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde parlamento, 'cadılık faaliyetleri' suçlaması yüzünden idam edilen 700'den fazla kadın için iade-i itibar kararı alarak affettiğini duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ocak 2022 01:18
Katalonya, 700 'cadıyı' affetti... Ama bir tuhaflık var: 14 hayır oyu çıktı

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde parlamentosu, "cadılık faaliyetlerinde bulundukları" suçlamasıyla 15'inci ve 18 yüzyıl arasında idam edilen 700'den fazla kadının affedilmesi ve itibarlarının iade edilmesi yönünde karar aldığını açıkladı.

14 'hayır' çıktı

Yapılan oylamada 114 "evet", 14 "hayır" ve 6 "çekimser" oyla onaylanan kararın çıkarılması için kampanya yürüten bir grup, "Yakın zamanda 15'inci ve 18'inci yüzyıllar arasında zulüm gören, işkence gören ve idam edilen 700'den fazla kadının adını keşfettik. Önerilen yasa aynı zamanda Katalonya'daki yerel konseylerin, bazı sokak isimlerini 'tarihi onarım uygulaması' kapsamında cadılıktan hüküm giymiş kadınların adlarıyla değiştirmesini de içeriyor" açıklaması yaptı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Pau Castell isimli tarihçi, bir süre önce Katalonya'da cadılık suçlaması nedeniyle işkence gören ve idam edilen 700'den fazla kadının ismini ortaya çıkarmıştı.