J.K. Rowling'den Putin'e cevap: Eleştirmek haddine değil

Dünyanın fenomen kitap ve film serilerinden biri olan Harry Potter’ın yazarı J.K. Rowling, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in "Batı’yı Rus kültürünü silmekle" suçladığı açıklamasına Twitter’dan yanıt verdi. Rowling, Putin'e "Haddin değil" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Mart 2022 10:55
J.K. Rowling'den Putin'e cevap: Eleştirmek haddine değil

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı bir konuşmada Batı devletlerini, Çaykovski ve Rahmaninov gibi büyük besteciler ile Dostoyevski gibi büyük yazarların içinde yer aldığı Rus kültürünü dünyadan silmeye çalışmakla suçlamıştı.

Açıklamasında Batı hükümetlerini Nazi Almanya’sına benzeten Putin, J.K. Rowling’in de cinsiyet açıklamaları yüzünden nasıl silinmeye çalışıldığına atıfta bulunarak, Batı'nın Rusya'yı "feshetmeye çalıştığını" ve sözkonusu ayrımcı kararların "1930'larda Nazilerin kitapları yakmasıyla eşdeğer olduğunu" söylemişti. Putin, açıklamasında İngiliz yazar J. K. Rowling'e atıfla "Cinsiyet haklarıyla ilgili sözlerinden dolayı Batı ülkelerinde nasıl silindiği" demişti.

Rowling ise Twitter’da yaptığı paylaşımda, "Batı'nın linç kültürünü eleştirmek, sivillere kıyanların ya da muhaliflerini hapse atıp zehirleyenlerin haddine değil" ifadelerini kullandı.

Rowling, daha sonra yaptığı bir paylaşımda da Ukrayna’daki çocuklar için düzenlenen kampanyada her 1 milyon sterlinlik bağışa kendisinin de 1 milyon sterlinlik bağışta bulunacağını belirtti.