Halk TV Canlı Yayın
İtalya'da kontrollü normalleşme dönemi başladı
İtalya’da 2 ayı aşkın sürenin ardından bugün kademeli normale dönüş çerçevesinde ibadethaneler, mağazalar, müzeler ve pek çok iş yeri yeniden açıldı.

İtalya, Başbakan Giuseppe Conte’nin daha önce "Virüsle birlikte yaşanılacak dönem" olarak tanımladığı "2. Aşama"nın yeni dönemine geçildi.

Başbakan Conte’nin dün imzaladığı son kararname çerçevesinde, Covid-19 salgınına karşı getirilen sıkı tedbirler, bugün itibarıyla biraz daha gevşetildi.

Mağazalar, restoranlar, müzeler, kuaförler ve kilise, cami, sinagog gibi ibadethaneler de sosyal mesafe ve hijyen koşulları çerçevesinde giriş-çıkışlar düzenlenerek yeniden açıldı.

Ayrıca son kararnameyle sokağa çıkış kısıtlamaları ve izin belgesi uygulamasına da son verilirken, bölge içinde seyahate izin çıktı. Ülke içinde bölgeler arası seyahate ise 3 Haziran’dan sonra izin verilecek.

Roma'da ünlü mağazaların bulunduğu Via dei Condotti Caddesi'nde, yeniden açılış hareketliliği ve bazı müşterilerin mağazalara ilk giren olmak için sabah saatlerinde sıra oluşturması dikkati çekti.

Bazı sokak sanatçılarının da cadde ve meydanlara döndüğü gözlendi.

Başkentin turistik noktalarından "Aşk çeşmesi" olarak bilinen Trevi Çeşmesi yakınlarındaki bir bar-kafenin işletmecisi Fabrizia, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu dönem, kararnameler, maskeler, eldivenlerle zorlu ve karışık şekilde geçti bizim için. Yavaş yavaş başlıyoruz, bir yerden başlamamız gerekiyor. Şu anda hiç kimse yok. Burası turistik bir yer ama hiç kimse yok. Biz özellikle turistlere çalışıyoruz. Banka ve iş yerleri var ama onlar da sürekli buraya gelmiyor. Zor olsa da yavaş yavaş başlayacağız." dedi.