İsveç'te Magdalena Andersson ilk kadın başbakan seçilerek tarihe geçti

İsveç Parlamentosunda güvenoyu alan Sosyal Demokrat Parti lideri Magdalena Andersson, ülkenin ilk kadın başbakanı oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Kasım 2021 18:18

Parlamentoda yapılan oylamada, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümeti için 174 milletvekili karşı, 117 milletvekili de lehte oy kullandı.

"Hayır" oyu 175'in altında kaldığı için Andersson başkanlığındaki koalisyon hükümeti, parlamentodan güvenoyu aldı.

Eski Başbakan istifa etmişti

Sosyal Demokrat Parti liderliğini 4 Kasım'da bırakan eski İsveç Başbakanı Stefan Löfven, yeni hükümet kurması için Maliye Bakanı Magdalena Andersson'u önermişti.

O tarihte Sosyal Demokrat Partinin yeni lideri de Andersson olmuştu.

Andersson, 1967 yılında Uppsala kentinde doğdu. 2009 ile 2012 arasında İsveç Vergi Dairesi Genel Müdürlüğü yapan Andersson, 2014 yılından beri Maliye Bakanlığı görevini yürütüyordu.

Magdalena Andersson kimdir?

1967 doğumlu Eva Magdalena Andersson, İsveç Sosyal Demokrat Partisi politikacısıdır. Eski Maliye Bakanı ve İsveç'in ilk kadın başbakanıdır.

Andersson, Stockholm Ekonomi Okulu'nda eğitim görmesinin ardından 1992-1995 yılları arasında yine aynı üniversitede yüksek lisans eğitimi aldı.

Başbakanlık Bürosunda 1996-1998 yılları arasında siyasi danışman olarak çalışan Andersson, 1998-2004 yılları arasında planlama direktörü olarak görev yaptı.

2004-2006 yılları arasında Maliye Bakanlığı'nda devlet sekreteri olarak görev yapan Anderrson aynı zamanda parti lideri Mona Sahlin'e danışmanlık yaptı.

Koalisyon ortaklarının kararı üzerine, Maliye Bakanlığı ikiye ayrıldı; Andersson, Maliye Bakanı olurken, Per Bolund finansal piyasalardan ve tüketicilerden sorumlu oldu.

Kasım 2021'de İsveç Sosyal Demokrat İşçi Partisi'nin Birinci Sekreteri olarak atandı ve bu da onu partiye liderlik eden ikinci kadın konumuna getirdi. Anderrson, Stefan Löfven'in istifasının ardından ilk kadın Başbakan olarak İsveç tarihine geçti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı