İsveç FETÖ mensubunun iadesini durdurmuştu... AA kimliğini açıkladı

İsveç FETÖ mensubunun iadesini durdurmuştu... AA kimliğini açıkladı
İsveç Yargıtayının Türkiye'ye iadesini durdurduğu Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensubu haberleri ardından AA sözkonusu kişinin kimliğini açıkladı. İadesi durdurulan kişinin örgütün üst düzey yöneticilerinden Afganistan imamı Yılmaz Aytan olduğu belirtildi.

Finlandiya ile NATO'ya üyelik başvurusu yapan ve NATO Zirvesinin gerçekleştirildiği İspanya'nın başkenti Madrid'de Türkiye ile üçlü mutabakata imza atan İsveç, kendisinin terör örgütü olarak tanımadığı FETÖ mensubunun iadesini durdurmuştu.

Anadolu Ajansı'nın geçtiği habere göre iadesi durdurulan FETÖ'cünün örgütün üst düzey yöneticilerinden Yılmaz Aytan olduğu belirtildi.

Örgütün Afganistan imamı olan ve FETÖ'ye ait okulların da sorumluluğunu üstlenen Aytan'ın örgüte yönelik operasyonlardan kaçmak için İsveç'e iltica talebinde bulunduğu, isteğinin kabul edilmesiyle Afganistan'dan bu ülkeye geçtiği ifade ediliyor.

3 yıldır İsveç'te yaşıyor

Yaklaşık 3 yıldan bu yana İsveç'te yaşayan ve örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock kullanıcısı da olan Aytan'ın, Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturmayla örgütün üst düzey yöneticileri arasında ve yurtdışı yapılanmada yer aldığı belirlendi. Burdur Cumhuriyet Başsavcılığının hazırladığı talepname çerçevesinde Adalet Bakanlığının, Yılmaz Aytan'ın "Silahlı terör örgütü yönetme/kurma" suçundan İsveç'ten iadesini istediği ortaya çıktı.

İsveç basınındaki haber

Dagens Juridik gazetesinin haberinde, 2018'de İsveç'te oturum izni verilen ve FETÖ mensubu olduğu gerekçesiyle Türkiye tarafından iadesi istenilen 48 yaşındaki kişinin iadesinin Yargıtay tarafından durdurulduğu belirtilmişti. Haberde, sözkonusu kişinin ByLock kullanması ve FETÖ'ye sempati duymasının İsveç'te suç teşkil etmediği, bu yüzden Türkiye'ye iadesinin durdurulduğu aktarılmıştı.

İspanya'nın başkenti Madrid ev sahipliğinde gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi öncesi İttifak'a üye olmak isteyen İsveç ve Finlandiya Türkiye ile üçlü muhtıraya imza atmıştı. Sözkonusu belgede, PKK "terör örgütü" olarak tanımlanmaya devam ederken Türkiye'nin terör örgütü olarak tanınmasını istediği YPG ve FETÖ ise "Türkiye'de terör örgütü olarak kabul edilen" ifadeleriyle yer almıştı.

10 maddelik mutabakat muhtırasının 4. maddesinde yer alan "Müstakbel NATO müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, milli güvenliğine yönelik tüm tehditlere karşı Türkiye'ye tam destek verirler. Bu çerçevede, Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye'de FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek sağlamayacaklardır" ifadesi yer almıştı.