İsveç basını duyurdu: FETÖ yöneticisinin Türkiye'ye iadesi durduruldu

İsveç basını duyurdu: FETÖ yöneticisinin Türkiye'ye iadesi durduruldu
İsveç basını, FETÖ'nün Afganistan yöneticisinin Türkiye'ye iadesinin durdurulduğunu açıkladı.

Dagens Juridik gazetesinde yer alan habere göre, 2018'de İsveç'te oturum izni verilen ve FETÖ yöneticisi olduğu gerekçesiyle Türkiye'ye geri verilmesi istenilen 48 yaşındaki kişinin iadesi Yargıtay tarafından durduruldu.

Türkiye'nin iade talebinde şahsın ByLock kullanıcısı olması, Bank Asya'da hesabının bulunması ve yine FETÖ'nün vakıflarına üye olması gerekçe gösterildi. Bu şahsın, FETÖ'nün Afganistan kolunun lideri olduğu belirtiliyor.

Mahkeme ne diyor?

Yüksek Mahkeme'ye göre Afganistan'dayken Fethullah Gülen'a ait bir okulun müdürü olarak çalışan şahsın iadesinin önünde birtakım engeller bulunuyor.

Savcı, çifte suçluluk şartı yerine getirilmediği için şahsın iadesine karşı çıkarken, Yargıtay ise müdürün 'Gülen okulunda yalnızca yasal eğitim faaliyetlerinde bulunduğunu' öne sürdü. Mahkeme, ByLock uygulamasını ise herkesin indirebileceği bir uygulama olduğunu iddia ederken, "Türkiye şahsın bu uygulamayı ne şekilde yasadışı amaçlarla kullandığını belirtmedi" dedi. Ayrıca, mahkeme, şahsın banka hesabından suç teşkil eden bir işlem yapmadığını öne sürdü. Tüm bu gerekçelerle, mahkeme şahsın Türkiye'ye iadesini durdurdu.

16 iade talebine sadece 3 iade

Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Türkiye'nin 2019'dan bu yana 16 kişiyi İsveç'ten talep ettiğini belirterek, "Bunlardan 9'u İsveç'te olmadığı için talep geri çekildi. Yargıtay bunlardan 4'ünün iade edilmemesi gerektiğine karar verdi, 3 kişi de iade edildi" dedi.

Linde, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine yılbaşından önce izin vereceğini umduğunu ama bundan emin olmadığını söyledi.