İsveç Başbakanı: Türkiye ile müzakereler zaman alacak

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, ülkesinin NATO üyeliği süreci hakkında konuştu. Andersson Türkiye ile görüşmelerin devam ettiğini ve müzakerelerin biraz süre alacağını belirtti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Mayıs 2022 02:39
İsveç Başbakanı: Türkiye ile müzakereler zaman alacak

Ülkesinin resmi haber ajansı TT'ye açıklamalarda bulunan İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliği konusundaki yaklaşımını değerlendirdi. Türkiye ile diyaloğu sürdürdüklerini dile getiren Andersson, "Bu hafta sonu Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan ile güzel ve olumlu bir görüşme yaptım. Yakın gelecekte İsveç ve Finlandiya Türkiye ile ikili ve üçlü görüşmelere devam edecek fakat müzakereler biraz süre alacak" ifadelerini kullandı.

Türkiye ile yapılacak müzakereleri sabırsızlıkla beklediğini kaydeden Andersson, PKK'yı terör listesine alan ilk ülkelerden biri olduklarını sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine olumlu bakmadığını açıklamasının ardından İttifak ve ABD'den Ankara'nın iki ülkenin üyeliğini askıya almayacağından emin oldukları yönünde açıklamalar gelmişti.

Erdoğan, Türkiye'nin, İsveç'in terör örgütü PKK/YPG/PYD güdümündeki şahıs ve sözde kuruluşlarla temaslarından rahatsızlık duyduğunu uzun zamandır dile getirdiğini belirtmiş FETÖ terör örgütünün İsveç'teki mevcudiyet ve faaliyetlerinin de sürdüğüne dikkati çekmişti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg dün yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin endişelerini giderebileceğimizden eminim" ifadelerini kullanmıştı.

İttifakın genişlemesine yönelik herhangi bir kararın alınabilmesi için 30 üyenin de onayı gerekiyor. İngiliz haber ajansı Reuters'a konuşan diplomatlar ise Finlandiya ve İsveç'in Baltık Denizi'nde NATO'yu büyük ölçüde güçlendireceği için Erdoğan'ın baskı altında olacağını ifade etmişlerdi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı