Andersson'un tuhaf açmazı: YPG destekçisi vekil tek oyla İsveç hükümetini düşürebilir mi?

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğinin gündeme gelmesiyle Türkiye’nin, sözkonusu ülkelerin terör örgütü YPG/PKK’ya verdiği destek nedeniyle İttifak üyeliğini veto edeceği sinyali vermesi, dünya diplomasisini karıştırmaya devam ediyor. Bu gündem karışıklığının son fitilini de İsveç Parlamentosu'nda yer alan İranlı bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh'in "Türkiye’ye iadesi" iddiaları ateşledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mayıs 2022 16:47
Andersson'un tuhaf açmazı: YPG destekçisi vekil tek oyla İsveç hükümetini düşürebilir mi?

İsveç’te güven oylamasında Başbakan Magdalena Andersson hükümeti, tek bir oyla paçayı kurtarmış ve bu oy da Suriye’deki Kürt yapılanmasına destek karşılığında dışarıdan destek veren bağımsız milletvekili Amineh Kakabaveh tarafından kullanılmıştı. Ancak Kakabaveh, kendisine verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle artık iktidarın arkasında olmayacağını açıklayınca ortalık yeniden karıştı.

'Desteğimi geri çekerim'

Kakabaveh’in tek oy olsa bile verdiği destek, 29 Kasım 2021’de parlamentodaki oylamada Sosyal Demokrat Parti’ye İsveç’te iktidar yolu açmıştı. Parlamentoda yapılan oylamada, Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller Partisinin oluşturduğu koalisyon hükümeti için 174 milletvekili karşı, 117 milletvekili de lehte oy kullandı.

"Hayır" oyu 175'in altında kaldığı için Andersson başkanlığındaki koalisyon hükümeti, parlamentodan güvenoyu aldı.

Kakabaveh’in Sosyal Demokrat Parti’ye verdiği destek sonrasında kendisine verilen sözlerin tutulmadığını ve terör örgütü PKK/YPG yandaşlarına yönelik İsveç’te yapılan muameleden mutlu olmadığını bildirdi. Kakabaveh, “Eğer anlaşmaya uymazlarsa, ben de önemli oylamalarda desteğimi geri çekeceğim” dedi.

İsveç gazetesinden Türkiye iddiası: İadesini istiyorlar

Bağımsız vekilin bu açıklamalarının Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği tartışmalarında ortaya koyduğu tepkiden sonra gelmesi ise dikkat çekti. İttifak’a üyelik tartışmalarının akabinde Kakabaveh’in “memnuniyetsizliği” tartışılırken İsveç’in önde gelen gazetelerinden Afton Bladet’te yer alan bir haber, “Türkiye’nin Kakabaveh’in iadesini isteyeceği” iddiasını gündeme getirdi. Gazete haberini Türk Büyükelçisine dayandırdığını ifade etse de sonradan “yanlış anlaşıldıkları” yönünde bir açıklama yayınladı.

Gazeteci Murat Yetkin’in ulaştığı Türkiye’nin Stokholm Büyükelçisi Emre Yunt, sözkonusu iddiaların mümkün olmadığını ifade ederek, böyle bir şeyin 'söz konusu olmadığını, şahsın İsveç vatandaşı ve İsveç parlamentosunun üyesi' olduğunu, ayrıca "bu tür işlemlerin karmaşık adli süreçler gerektireceğini” kendisine bu haber için ulaşan gazetecilere aktardığını söyledi.

Yetkin’e konuşan Yunt öte yandan kendisinin sözkonusu milletvekilinin ismini dahi kullanmadığını ifade ederek, “Yoksa biz bu milletvekilinin Türkiye aleyhine ve PKK-YPG için çalıştığını biliyoruz, ama böyle bir talebimiz söz konusu olmadı” dedi.

İsveç Dışişleri Bakanı: PKK'yla ilgili duruşumuz değişmedi

Bu arada İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin PKK'yı Türkiye'den sonra terör örgütü listesine alan ilk ülke olduğunu, bu duruşun değişmediği yönünde geçtiğimiz günlerde bir paylaşım yapma gereği duyurmuştu. Bakan Linde, "yaygın dezenformasyon nedeniyle" İsveç'in PKK'yı terör örgütü olarak tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatmak istediğini bildirmişti. Kararın Olof Palme hükümeti döneminde alındığını anımsatan Linde, Avrupa Birliği'nin (AB) onu 2002'de takip ettiğini belirterek "Bu pozisyon değişmedi" ifadesini kullanmıştı.