Halk TV Canlı Yayın
İşte ilk görüntü! Donald Trump Kuzey Kore'ye ayak basan ilk ABD başkanı oldu!
Donald Trump, Kim Jong-un ile Güney Kore-Kuzey Kore sınırında yer alan "silahsızlandırılmış bölgede" bir araya geldi. Kuzey Kore topraklarına ayak basan ilk ABD Başkanı olan Trump, "Dünya için harika bir gün" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Güney Kore'ye ziyaretinde Devlet Başkanı Moon Jae-in ile bir araya geldi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamalarından satır başları;

Dünya için harika bir gün. Silahsızlandırılmış bölgeye adım atan ilk ABD Başkanı olduğum için gururluyum.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un açıklamalarından satır başları;

Trump'ın görüşme teklifi beni çok şaşırttı. Sizi burada görmeyi hiç beklemiyordum. Trump'la harika ilişkiler bize sınırları aşma fırsatı tanıdı. Bugün dünden daha farklı.

Japonya'nın Osaka şehrinde düzenlenen G-20 Zirvesi'nin ardından Güney Kore'ye giden ABD Başkanı Trump, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Seul'de bir araya geldi. Trump-Moon görüşmesinde Kuzey Kore'nin nükleersizleşme sürecinin değerlendirildiği belirtildi. Trump ve Moon görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon ile birlikte "silahsızlandırılmış bölgeye" gideceklerini kaydeden Trump, "DMZ'ye gidiyoruz ve orada Kuzey Kore lideri Kim ile görüşeceğiz. Birbirimiz anlıyoruz. Yaptırımlar hala devrede, acelem yok" ifadelerini kullandı.

Görüşmenin amacına ilişkin soruya ise Trump, "Sadece el sıkışıp merhaba diyeceğiz, çünkü Vietnam'dan bu yana birbirimizi görmedik" yanıtını verdi.

G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan Trump, Kuzey Kore lideri Kim'e görüşme teklifinde bulunmuş, Kuzey Kore ise Trump'ın teklifini "çok ilginç bir öneri" olarak değerlendirmişti. Trump ise Kim'in de bu görüşmeyi istediğini belirterek, muhtemel görüşme için son hazırlıkların yapıldığını açıklamıştı.

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı. Ardından iki lider 26-27 Şubat tarihlerinde Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha görüşmüş, ancak zirvede somut bir ilerleme kaydedilememişti.

TEKLİF TRUMP'TAN GELMİŞTİ

G-20 Zirvesi kapsamında Japonya'da bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un'a görüşme teklifinde bulunmuştu. Kuzey Kore ise Trump'ın, silahsızlandırılmış bölgede görüşme yapma teklifine "çok ilginç bir öneri" yanıtını vermişti.

SON ZİRVEDE SONUÇ ÇIKMAMIŞTI

ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ilk kez 12 Haziran 2018'de Singapur'da yapılan tarihi zirvede bir araya gelmiş, burada Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması ve kalıcı barış konusunda mutabakata varılmıştı.

İki lider 26-27 Şubat 2019'da Vietnam'ın başkenti Hanoi'de bir kez daha bir araya gelmiş ancak zirve beklenenden hızlı şekilde ve anlaşmasız olarak sona ermişti. Trump, Kim ile görüşmesine ilişkin, "Onlar yaptırımların tamamen kaldırılmasını istedi. Biz ise bunu yapmaya niyetli değildik. Bu nedenle anlaşamadık" değerlendirmesinde bulunmuştu.

AA

İlgili Haberler