İsrail'le el sıkıştı: Büyükelçilik düzeyine geçiliyor

Ülkesindeki hükümet kriziyle mücadele eden ve yakın zamanda İsrail'de geçici olarak başbakanlık görevini devralacak Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelmek üzere Ankara'ya geldi. Tarafların görüşmesi ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Çavuşoğlu, "Diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık" dedi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2022 17:46

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, bugün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, "(İsrail'le) Diplomatik temsil düzeyimizin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaları başlattık" dedi.

Başbakanlık görevinde başarılar diledi

İsrail'deki yoğun iç siyaset gündemine rağmen mevkidaşı Lapid'in bugünkü ziyareti özellikle gerçekleştirmek istediğini kaydeden Çavuşoğlu, Lapid'in başbakanlık görevinde de kendisine üstün başarılar diledi. Çavuşoğlu, mevkidaşı Lapid'in başbakanlık döneminde de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine önemli katkılar sağlayacağına inandığını söyledi.

Ülkesinde meclisin feshedilmesi kararı ardından erken seçime gidilecek olan İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, yakın zamanda geçici olarak başbakanlık görevini devralacak.

'Karma Ekonomik Komisyon toplantısını gerçekleştireceğiz'

Görüşmelerde iki ülkenin ekonomik iş birliğinin güçlendirilmesi için atılabilecek adımları ele aldıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, "Önümüzdeki dönemde Karma Ekonomik Komisyon toplantısını gerçekleştireceğiz. Eylül ayında ya da ekim ayında, İsrail tarafından iki tarih geldi. Arkadaşlarımız gerek İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, gerekse ticaret bakanlığımız bu tarihler üzerinde çalışıyor. En kısa süre içinde İsrail'e bu tarihler konusunda geri dönüş sağlayacağız" diye konuştu.

Çavuşoğlu, bugün ayrıca karşılıklı sektörel heyet ziyaretleri, yüksek teknoloji alanında ortak projeler, turizm iş birliği olanaklarının artırılması gibi hususları da değerlendirdiklerini belirterek, İsrail'e taze meyve ihracatı için iki ülkenin tarım bakanlıklarının temaslarını sürdürdüğünü dile getirdi.

'Barış umutlarına zarar verebilecek adımlardan kaçınılmalı'

Filistin-İsrail meselesinin de gündemlerinde olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bu konudaki beklentilerini ve hassasiyetlerini İsrail tarafının iyi bir şekilde bildiğini söyledi. Çavuşoğlu, "Özellikle iki devletli çözüm ve barış umutlarının zarar görmemesi için herkesin dikkatli adım atması gerekiyor. Barış umutlarına zarar verebilecek ek adımlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz" dedi.

Bu ziyaretin özellikle Türkiye-İsrail ilişkilerini daha da geliştireceğine inandığının altını çizen Çavuşoğlu, "Böylesine iç siyasette çalkantılı bir günde Sayın Lapid'in bu ziyareti gerçekleştirmesi, ilişkilerimize verdikleri önemin bir göstergesidir" ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, gelecek dönemde diyalog ve iş birliğini artırarak devam ettireceklerini söyledi.

İsraillilere yönelik terör tehdidi

Bakan Çavuşoğlu: "(İsraillilere yönelik terör tehdidi) Bu tür olayların ülkemizde yaşanmasına, ülkemiz içinde bu tür hesaplaşmalara, terör saldırılarına hiçbir şekilde izin vermeyiz" diye konuştu.

İsrail'e teşekkür etti

Çavuşoğlu, şöyle devam etti: "İsrail'e taze meyve ihracatı için tarım bakanlıklarımız temaslarını sürdürüyor. Türkiye ve KKTC orman yangınlarına İsrail'in gösterdiği ilgi ve desteğe teşekkür ederiz. Geçen sene Türkiye'de de maalesef çok kötü orman yangınları olmuştu. Şimdi de Marmaris'te bir yangın var. KKTC'de yangın başladı. KKTC'deki yangının söndürülmesi için İsrail iki uçak gönderme karar aldı. Teşekkür ediyoruz."

Lapid: Türkiye vatandaşları da Kudüs'ü yakında İstanbul'dan direk uçuşla ziyaret edebilecekler

Bakan Çavuşoğlu'ndan sonra söz alan Bakan Lapid ise, "Türk istihbaratı İran'ın komplosunu ortaya çıkardı. Güzel İstanbul'a memleketinizin güzel kumsallarına hayranım. Umarım önümüzdeki günlerde İsrailliler buralara geri dönecektir. Türkiye vatandaşları da Kudüs'ü yakında İstanbul'dan direk uçuşla ziyaret edebilecekler" diye konuştu.

Lapid Ankara'da

Dışişleri Bakanı Lapid ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, Esenboğa Havalimanı'na indi. Lapid'i havalimanında Ankara Vali Yardımcısı Mustafa Erkayıran ve diğer yetkililer karşıladı.

2009 yılından bu yana tansiyonu yüksek olan ikili ilişkilerde son dönemde hem güvenlik ve istihbarat hem de turizm ve ticaret alanında işbirliği yapılması için adımlar atılırken bu ziyaret, iki ülke için de büyük bir önem taşıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, güvenlik alanında işbirliğinin gündemde olması beklenen görüşme için Türkiye'ye gelen Lapid, ülkesindeki hükümet krizine rağmen ziyareti iptal etmedi.

Vatandaşlara 'Türkiye'yi terk edin' uyarısı

Geçtiğimiz ay İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Seyyad Hodayi, suikast sonucu öldürülmüştü. Suikastten İsrail'i sorumlu tuttuklarını belirten İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, "İntikam alacağız" demişti.

Bu gelişmeler ardından Türkiye, İsrail vatandaşlarına suikast hazırlığında oldukları iddia edilen İranlılara yönelik operasyonlar düzenliyor.

İsrail kanalı Channel 12, dün Mossad ve Türkiye istihbaratının ortak çalışmasıyla olası bir saldırının engellendiğini aktarmıştı. Kaynağı belirtilmeyen haber, Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına yönelik yüksek tehdidin sürdüğünü aktarmıştı. Channel 13’e konuşan ismi verilmeyen bir savunma yetkilisi ise "Ölüme dakikaları kalan İsrailliler var ve bundan haberleri yok" demişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı