İsrail uyarıda ısrarlı: Türkiye'yi terk edin

İsrail'in Türkiye'de bulunan vatandaşlarına yönelik yaptığı "Derhal ülkeden ayrılın" uyarısına İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz de destek verdi. Gantz, "Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum" ifadelerini kullandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Haziran 2022 11:50
İsrail uyarıda ısrarlı: Türkiye'yi terk edin

İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei'nin geçen ay evinin önünde silahlı saldırıya uğramasının ardından olası bir misilleme saldırısı nedeniyle vatandaşlarına Türkiye'den ayrılmaları gerektiği uyarısını yapan İsrail'den yeni bir açıklama geldi.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, üst düzey İsraillilerin Türkiye’deki İsraillilere ülkeden ayrılmaları, ayrılamıyorlarsa otel odalarına sığınmaları yönündeki uyarısını hatırlatarak "Türkiye’deki tüm İsraillileri güvenlik güçlerinin talimatlarına uymaya çağırıyorum" dedi.

'Somut tehditler var'

Yetkililer, İran’ın İstanbul’daki İsraillileri öldürmek ya da zarar vermeye çalıştığına dair "somut" tehditler olduğunu belirterek Türkiye’deki İsrail vatandaşlarının mümkünse ayrılmaları, değilse otel odalarına sığınmalarını söyledi. Gantz, "İsrail, İran’ın saldırı planlarını engellemek için çalışıyor ve herhangi bir yerde İsrail vatandaşlarına yönelik bir saldırıya güçlü bir yanıt vermeye hazırlanıyor" dedi.

İsrail kanalı Channel 12, dün Mossad ve Türkiye istihbaratının ortak çalışmasıyla olası bir saldırının engellendiğini aktarmıştı. Kaynağı belirtilmeyen haber, Türkiye’deki İsrail vatandaşlarına yönelik yüksek tehdidin sürdüğünü aktarmıştı. Channel 13’e konuşan ismi verilmeyen bir savunma yetkilisi ise "Ölüme dakikaları kalan İsrailliler var ve bundan haberleri yok" demişti.

Türkiye'de 2 bin İsrailli olduğu tahmin ediliyor.

Ne olmuştu?

İran'ın başkenti Tahran'da Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Hassan Sayid Khodaei suikast sonucu öldürülmüştü. Suikast hakkında Umman ziyareti sırasında açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, "İntikam alacağız" ifadelerini kullanmıştı.

İran Cumhurbaşkanı, "Bu işlenen şuçta küresel bir kibrin görüldüğü şüphe götürmüyor" demişti.

İran sözkonusu suikastten İsrail'i sorumlu tutuyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) önde gelen gazetelerinden New York Times, İsrail'in 22 Mayıs'ta başkent Tahran'da gerçekleştirilen İran Devrim Muhafızları Ordusu mensubu Albay Seyyad Hodayi'ye yönelik suikasttaki sorumluluğunu itiraf ettiğini yazmıştı.

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid de olaylar üzerine Türkiye’de bulunan İsraillilerin "derhal dönmeleri" çağrısında bulunmuştu.