İsrail normalleşme start'ını verdi: Ekonomi ve ticaret ataşeliği yeniden açılıyor

İsrail Ekonomi Bakanı Orna Barbivay, İsrail'in normalleşme adımları kapsamında Türkiye’deki ekonomi ve ticaret ataşeliğini yeniden açacağını duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Temmuz 2022 02:19
İsrail normalleşme start'ını verdi: Ekonomi ve ticaret ataşeliği yeniden açılıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 2009'da Davos'ta İsrail'e karşı "one minute" çıkışı ve 2010'daki Mavi Marmara olayından bu yana "soğuk" olan İsrail ve Türkiye ilişkilerinde önemli bir adım daha atılıyor. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un Türkiye'yi ziyaret edip Erdoğan'la görüşmesini Dışişleri Bakanları Mevlüt Çavuşoğlu ile Yair Lapid'in birbirlerini ağırlamaları ardından İsrail Ekonomi Bakanı Orna Barbivay, ekonomi ve ticaret ataşeliğini yeniden açılacağını duyurdu.

Barbivay, "Ekonomi ve ticaret ataşeliğinin yeniden açılması, İsrail'in Türkiye ile ekonomik bağları derinleştirme kararlılığının bir yansıması" ifadelerini kullanarak, "Yakında ülkeler arasında 10 yıldan uzun bir süreden sonra ortak ekonomik konferans duyurmaya niyetliyiz" diye ekledi.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 23 Haziran'da Ankara'da o zamanın Dışişleri Bakanı şimdi ise Başbakan olan Yair Lapid ile düzenlediği ortak basın toplantısında "diplomatik ilişkilerin büyükelçi seviyesine çıkarılması için çalışmaların başlatıldığını" söylemişti. Lapid de turizm ve ekonomi işbirliğinin artırılması için çalışılacağını belirterek "Büyükelçilerimizin yakın zamanda dönüşü için önemli adımlar attık. Umarım bu adımları yakın zamanda tamamlarız" dedi.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler, 2018'den beri maslahatgüzar düzeyinde yürütülüyor.