İsrail Filistin Savaşı Nasıl Başladı? 2023 Nedenleri

İsrail Filistin Savaşı Nasıl Başladı? 2023 Nedenleri
İsrail'in 2005'te Gazze Şeridi'nden çekilmesi ve 2006'daki seçimleri Hamas'ın kazanması sayesinde Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçirdi. Hamas ve İsrail 2007'de El Fetih'le yaşanan iç savaştan bu yana çatışma halindedir.

Hamas ve İsrail 29 Eylül 2021'de Katar, Mısır ve Birleşmiş Milletler'in arabuluculuğunda bir ateşkes müzakeresi yapmıştı.

7 Ekim 2023 Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından Aksa Tufanı Operasyonu yapılarak İsrail geneline geniş çaplı bir saldırı düzenlendi.

İzzeddin El Kassam Tugayları komutanı, Hamas liderlerinden Muhammed Deif, saldırının açıklamasında; "Mescid-i Aksa'ya yapılan saygısızlığa" ve İsrail'in bu yıl yüzlerce Filistinliyi öldürüp yaralamasına yanıt olarak yapıldığını söyledi ve Filistinlilere ve İsrailli Araplara "işgalcileri kovmaya ve duvarları yıkmaya" çağrısında bulundu.

Saldırı sonrası İsrail, Hamas için savaş ilanı kararı almış ve çıkan çatışmalarda en az 1.300 İsrailli ve 1.900 Filistinli olmak üzere 3.200'den fazla kişi ölmüş, 8.000'den fazla kişi yaralanmıştır. İsrail Yom Kippur Savaşı'ndan bu yana ilk defa savaş ilanı kararı almış, Gazze'ye büyük bombardımanlar yapılmıştır.

filistin-israil-savasinda-son-durum-1-001.jpg

HAMAS'IN FESTİVAL SALDIRISI

İsrailliler Hamas’ın saldırdığı gün, Sukot Bayramı’nı kutluyordu. Çok sayıda gencin ve tüm dünyadan İsrailliler'in katıldığı müzik festivali de bayram kutlamaları kapsamında düzenlenmişti. Sosyal medyada dolaşan videolarda, Hamas üyelerinin motorlu paraşütlerle havadan inerken festival alanındakilerin habersizce dans ettiği görülüyor. Birkaç dakika sonra Hamas üyeleri rastgele ateş açmaya başlıyor, onlarca insan panik içinde araçlarına doğru koşuyor. Amerikan CNN’e konuşan festival katılımcıları, kaçmaya çalışan çok sayıda kişinin hayatını kaybettiğini, bazı kişilerin de Hamas tarafından kaçırılarak götürüldüğünü söyledi. Festival alanında olan 260 kişi yaşamını saldırılarda yitirdi.

65231d844e3fe02774ee5104.webp

Savaşın 12'inci gününde İsrail'in Gazze'ye saldırıları sürdü

İsrail ordusunun 7 Ekim'de başlayan savaşın 12'inci gününde Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Gazze’de ölenlerin sayısı 3 bine, yaralıların sayısı 12 bin 500’e yükseldi.

Filistin haber ajansı Wafa'nın haberine göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede Abbas, "İsrail'in Gazze'ye saldırısı derhal durmalı. Filistinlilerin himaye edilmesi ve Gazze'ye insani yardım koridorlarının açılmasına izin verilmesi ve oradaki vatandaşlara su elektrik ve yakıt ulaştırılması gerekir." dedi.

Gazze'den halkın zoraki göç ettirilmesine tümüyle karşı olan Abbas, bunun ikinci Nekbe olacağını vurguladı. Abbas, her iki taraftan da sivillerin öldürülmesine karşı olduğunu belirterek, her iki tarafa da tutuklu, esir ve sivillerin serbest bırakılması çağrısı yaptı.

Etiketler :